Jerzy Janicki został pochowany w Warszawie
W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na
warszawskich Powązkach pochowano Jerzego Janickiego.
Scenarzysta, pisarz i dramaturg zmarł 15 kwietnia, w wieku 79 lat.
23.04.2007 | aktual.: 23.04.2007 15:13
Jerzego Janickiego żegnano z wojskowymi honorami. Wcześniej w domu pogrzebowym na warszawskich Powązkach, przy dźwiękach muzyki z popularnych seriali "Dom" i "Polskie drogi", do których scenariusze napisał Janicki, zmarłego żegnała jego najbliższa rodzina, przyjaciele z całej Polski i ze Lwowa, współpracownicy i miłośnicy twórczości.
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski przyznał pośmiertnie Janickiemu Złoty Medal Gloria Artis. Medal ten złożył na ręce rodziny sekretarz stanu w resorcie Jarosław Sellin. Odczytano także listy pożegnalne od ministra Ujazdowskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zmarłego żegnał także prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik. Wszyscy oni podkreślali, że Janicki był człowiekiem wielu talentów, zasłużonym dla kultury polskiej, ale także dla kultury lwowiaków i kresowiaków.
Przed południem w kościele św. Jacka została odprawiona żałobna msza św. w intencji Janickiego. Jak podkreślił w homilii ks. Jarosław Popławski kościół św. Jacka w Warszawie nie przypadkowo był miejscem pożegnania Janickiego. Dramaturg często przychodził do tego kościoła, aby pomodlić się przy obrazie Matki Boskiej Czortkowskiej. Czynili tak również kresowiacy, dla których ten obraz, był cenną namiastką utraconej ojczyzny - zaznaczył ksiądz Popławski.
Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej, królowej różańca świętego został przywieziony z klasztoru ojców dominikanów w Czortkowie, kiedy ci uciekali przed bolszewikami. Czortków jest również miejscem urodzenia Janickiego.