WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
27-11-2004 (01:10)

Jenkins zwolniony za dobre sprawowanie

Były żołnierz amerykański Charles Robert
Jenkins, oskarżony o dezercję 40 lat temu do Korei Północnej,
został w sobotę zwolniony z aresztu w bazie wojskowej USA w
Japonii, gdzie spędził 25 dni. W nagrodę za dobre sprawowanie kara
byłego żołnierza została skrócona o pięć dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

64-letni Jenkins opuścił już areszt w bazie Yokosuka, w japońskiej prefekturze Kanagawa, skąd ma zostać odtransportowany do amerykańskiego obozu wojskowego Zama, gdzie spotka się z rodziną. Następnie ma się przeprowadzić do domu swojej żony w północnej Japonii - podały amerykańskie źródła wojskowe.

Jenkins dobrowolnie oddał się w ręce amerykańskiego sądu wojskowego, który na początku listopada skazał byłego żołnierza na miesiąc więzienia.

W styczniu 1965 r. Jenkins odbywał służbę wojskową na granicy między dwoma państwami koreańskimi. Pewnej nocy nie wrócił z nocnego patrolu. USA oskarżyły go o dezercję, ale jego krewni utrzymują, że został porwany do Korei Północnej i poddany praniu mózgu.

WP

Żona Jenkinsa, Japonka Hitomi Soga, jako niespełna 20-latka została w 1978 r. uprowadzona przez północnokoreańskie służby specjalne. W Korei Północnej Soga poznała Jenkinsa, który uczył ją angielskiego. Pobrali się w 1980 r. Mają dwie córki. Jenkins jest obecnie poważnie chory.

Polub WP Wiadomości
WP
WP