Jedyne takie lofty - Nowa Papiernia
(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34672/002-zdjecie.jpeg #source=(fot. Nowa Papiernia)# #size=600x378#)) Lofty w budynkach po XIX-wiecznej fabryce papieru są już gotowe. Odbudowa do niedawna zaniedbanego miejsca wpisuje się w rewitalizację historycznej dzielnicy Wrocławia, którą zaplanował urząd miasta. Martwa przestrzeń została odzyskana dla mieszkańców, którzy wykupili już prawie wszystkie lofty i wysokie mieszkania inspirowane przemysłowymi wnętrzami.
16.03.2015 | aktual.: 16.03.2015 10:10
Nowa Papiernia to jedyna w swoim rodzaju inwestycja na wrocławskim rynku nieruchomości. Dwa do niedawna zaniedbane budynki po wybudowanej w 1889 roku fabryce papieru zostały odrestaurowane i zmienione w nowoczesne przestrzenie do mieszkania o industrialnym charakterze. Powstały w nich autentyczne lofty. Natomiast obok dawnych zabudowań wyrósł nowy budynek New Line – z wysokimi mieszkaniami, które są inspirowane klimatem loftów.
Nietypowe, wysokie mieszkania w centrum miasta
Miniosiedle loftowe powstaje dokładnie w podwórzu przy ul. Kościuszki 142a. Przez lata działała tutaj papiernia pod kierownictwem Richarda Chutscha – Mechanische Papierwaren Fabrik. Po wojnie zaś Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych, produkujące znane chyba wszystkim bruliony, teczki czy zeszyty do nut. Inwestor – firma RED Real Estate Development – z pietyzmem wyremontował budynki, odnowił części wspólne i zadbał o pozostawienie oryginalnych elementów, np. 125-letniej cegły czy zdobionych poręczy na klatkach schodowych. Dzięki szacunkowi dla historii miejsca, ściany i stropy loftów, a także przestrzenie wspólne Nowej Papierni robią dzisiaj duże wrażenie.
Lofty są już gotowe. Mają wysokie – do 4 metrów – oryginalne stropy Kleina lub odcinkowe, dzięki dużym oknom i portfenetrom są dobrze naświetlone i charakteryzują się otwartą przestrzenią. Mieszkańcy mogą się tutaj poczuć swobodnie. Niedawno rozpoczęło się przekazywanie im kluczy.
Po sąsiedzku w podwórzu powstaje obiekt New Line, którego budowa zakończy do 30 marca br. Znajdą się w nim wysokie mieszkania inspirowane loftami. Jedno z nich jest już wykończone, tak aby na żywo można było obejrzeć możliwości, jakie daje standard New Line.
Biuro w lofcie
W jednym z pofabrycznych budynków Nowej Papierni powstały lokale handlowo-usługowe. Podobnie jak lofty zrealizowane są z poszanowaniem historii miejsca. Wnętrza przeszły gruntowny remont, ale zachowały industrialny styl - niespotykany nigdzie indziej. Nowa Papiernia oferuje tylko cztery lokale usługowo-handlowe o łącznej powierzchni 319 mkw. (powierzchnia poszczególnych wynosi: 37 mkw., 79 mkw., 80 mkw. oraz 123 mkw.). Wszystkie oferowane są jedynie na sprzedaż. Warte uwagi jest to, że na parterze sąsiedniego budynku, w miejscu gdzie pierwotnie zaplanowany został loft, będzie funkcjonowało biuro adwokackie, które zostanie zaaranżowane z zachowaniem loftowego charakteru.
- Moja branża jest o tyle specyficzna, że klienci zwracają uwagę nie tylko na fachowość, ale ważne jest również miejsce, w którym są przyjmowani – mówi Justyna Michalak-Królicka, adwokat prowadząca JMK Kancelarię Adwokacką. – Adwokata trzeba obdarzyć dużym zaufaniem, dlatego zależało nam na tym, żeby stworzyć przyjazną przestrzeń. Lokale usługowe Nowej Papierni również znajdują się na parterze – przy głównym wejściu na podwórze. Charakteryzują się dużymi witrynami i posiadają niezależne wejścia przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wyróżnia je XIX-wieczna cegła, pomieszczenia o wysokości 4 metrów, grube mury, zapewniające izolację termiczną i akustyczną, a także funkcjonalny układ. Pod budynkiem znajdują się komórki lokatorskie, które mogą pełnić funkcję magazynów czy archiwów. Właściciel ma zagwarantowany niepowtarzalny klimat miejsca, a więc unikatowe biuro czy zakład.
To dobre miejsce do prowadzanie biznesu. Sprzyja lokalizacja przy głównym ciągu komunikacyjnym (ul. Pułaskiego i Kościuszki) i bliskość wielu centrów biznesowych czy handlowych, m.in. Aquarius Business House, Silver Tower Center, Grunwaldzki Center, Galerii Dominikańskiej. Od wrocławskiego Rynku dzieli Papiernię zaledwie 2 kilometry, a żeby dojść do Dworca Głównego czy PKS wystarczy ok. 10 minut. W otoczeniu loftowego osiedla funkcjonują różne biura usługowe, a w najbliższym sąsiedztwie skupia się branża medyczna. - Daje to potencjał na biznes prowadzony po sąsiedzku. W naszych lokalach z powodzeniem może funkcjonować biuro adwokackie, architektoniczne, gabinet stomatologiczny czy kosmetyczny – mówi Magdalena Śnieżek, dyrektor sprzedaży Nowej Papierni. – Dodatkowym atutem jest to, że Przedmieście Oławskie weszło w etap rewitalizacji i intensywnie się rozwija. To przyciągnie zarówno nowych mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Obecnie miniosiedle loftowe to 129 loftów i mieszkań, ale już niedługo rozpocznie się
realizacja kolejnego etapu, który powiększy osiedle o ok. 140 mieszkań. Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji, które prowadzą lub planują w dzielnicy deweloperzy, do 25-tysięcznego Przedmieścia Oławskiego dołączy 6 tys. nowych mieszkańców.
Wzbogaca przestrzeń
Nowa Papiernia precyzyjnie wpisuje się w projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, historycznej wrocławskiej dzielnicy, która utraciła część swojego uroku. Zaplanowane przez urząd miasta zmiany na dobre się jeszcze nie zaczęły, ale pofabryczne budynki papierni odzyskały piękno. W najbliższym czasie również podwórze zostanie zagospodarowane. - Dla takiego obszaru, jak Przedmieście Oławskie, to bardzo cenna inicjatywa. Niszczejące budynki po fabryce papieru przekształcone zostały w atrakcyjną inwestycję mieszkaniową. Szczególnie cieszy to, że generalny remont przejdzie podwórze – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Dotychczas martwa przestrzeń otrzymała nowe życie. To zawsze wzbogaca przestrzeń miejską.
Już wiadomo, że na rewitalizację Przedmieścia magistrat przeznaczy 55 mln zł, a do tego należy doliczyć środki unijne i państwowe, które zostaną pozyskane na konkretne cele. Urząd miasta planuje wyremontować podwórza, kamienice, a także przestrzenie publiczne i nabrzeża Oławy, które stanowiły kiedyś piękne tereny spacerowe i rekreacyjne. To szczególnie ważne – odzyskanych i udostępnionych zostanie wiele przestrzeni publicznych. Dzięki rewitalizacji polepszy się ogólna jakość życia zarówno mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, jak i reszty wrocławian.
Nowa Papiernia
RED REAL ESTATE DEVELOPMENT SP. z o.o.
ul. Gen.T.Kościuszki 116-118 50-439 Wrocław
www.nowapapiernia.pl