Trwa ładowanie...
09-07-2003 11:30

Jedwabne - nie wiadomo, co by było bez Niemców


Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej, który
umorzył śledztwo w sprawie mordu Żydów w Jedwabnem, nie umie
odpowiedzieć na pytanie, czy doszłoby do tej zbrodni, gdyby nie
obecność i inspiracja Niemców.

Jedwabne - nie wiadomo, co by było bez NiemcówŹródło: PAP, fot: Andrzej Rybczyński
d3bi9kg
d3bi9kg

"To pytanie o moralność sprawców" - tak prokurator Radosław Ignatiew odpowiedział w Ministerstwie Sprawiedliwości na pytanie dziennikarzy, czy doszłoby do zbrodni, gdyby nie obecność i inspiracja Niemców.

IPN przyjął, że zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów w Jedwabnem dokonała grupa miejscowej ludności z inspiracji Niemców.

Szef pionu śledczego IPN Witold Kulesza podkreślił, że jeden ze 111 świadków zeznał, iż zakopywał ciała ofiar pod nadzorem niemieckich żandarmów.

"Jeżeli nadzorowali oni zakopywanie zwłok, to byłoby sprzeczne z tym ustaleniem przyjęcie, że zbrodnia była dokonana na własną rękę mieszkańców" - oświadczył Kulesza.

d3bi9kg

Dodał, że niektórzy świadkowie prosili o zachowanie anonimowości, gdyż obawiali się, że upublicznienie ich zeznań "narazi ich na przykrości".

Prezes IPN Leon Kieres ujawnił, że w archiwach IPN jest udokumentowanych kilkadziesiąt przypadków skazania po wojnie Polaków za zabójstwa Żydów w czasie wojny.

Prezes IPN zapowiedział, że wszystkie dokumenty śledztwa w sprawie Jedwabnego zostaną opublikowane przez Instytut, choć zastrzegł, że może to spowolnić "bariera finansowa".

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj