Jędrne piersi bardziej narażone na raka
U kobiet żyjących i pracujących w miastach występuje większe ryzyko wystąpienia raka piersi. Winę za to prawdopodobnie ponoszą bardziej zbite tkanki piersi - tak wynika z badań brytyjskich naukowców.
27.11.2007 | aktual.: 27.11.2007 14:08
Badacze przeprowadzili testy na 972 kobietach w Szpitalu Księżnej Grace w Londynie. Odkryli, że miejskie kobiety mają bardziej zbite tkanki piersi. Wcześniejsze badania potwierdziły, że kobiety z najbardziej jędrnymi piersiami są cztery bardziej narażone na raka piersi.
Jaka jest tego przyczyna? Przedstawiając wyniki badań Radiologicznemu Stowarzyszeniu Ameryk Płn. naukowcy stwierdzili, że to zanieczyszczenie powietrza jest najprawdopodobniej przyczyną zwierania się tkanki piersi.
Uważa się, że zanieczyszczone powietrze zawiera małe cząsteczki, które "naśladują" żeńskie hormony płciowe i mogą zakłócić kształt piersi. Wniosek jest jeden: kobiety w miastach muszą częściej robić badania piersi. A zadaniem polityków i przedsiębiorców jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Najnowsze badania, w którym badano wiele mammogramów, dowiodły, że kobiety w miastach w wieku 45-54 mają ponaddwukrotnie częściej bardziej zwarte tkanki piersi niż ich rówieśniczki ze wsi.
Tłum. A. Przegaliński, źródło: BBC