"Jedność wiary i historii narodu to polska tożsamość"
Jako "polską tożsamość" określił metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski podczas mszy z okazji
święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny połączenie religii i
spraw narodowych. Hierarcha wezwał jednocześnie, aby pielęgnować
tę wartość.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/msza-sw-w-katedrze-wojska-polskiego-6038708704731777g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/msza-sw-w-katedrze-wojska-polskiego-6038708704731777g )
Msza św. w święto Wojska Polskiego
Warto wspomnieć tu 3 Maja, 11 Listopada, czy nawet 2 Lutego, gdy politycy i parlamentarzyści udają się na Jasną Górę, by tam zadumać się nad mądrością i odpowiedzialnością za ojczyznę. I tego trzeba pilnować jak zdrowej rodzinnej tradycji - powiedział w homilii metropolita gdański, który koncelebrował nabożeństwo w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Abp Gocłowski zwracając uwagę na duże zainteresowanie Polaków, zwłaszcza młodzieży, udziałem w pielgrzymkach, podkreślił, że jest to swoisty "fenomen"
Z jednej strony jest bowiem laicka tendencja do zniszczenia obrazu chrześcijańskiej Polski, a z drugiej strony próba wykoślawienia tego chrześcijańskiego obrazu poprzez różne wypowiedzi ludzi, którzy mienią się być chrześcijanami, a nawet kwalifikowanymi świadkami Chrystusa - mówił abp Gocłowski.
Hierarcha jest przekonany, że Polakom uda się zachować w przyszłości wierność wobec Boga w "tej dziwnej Europie bogatej myślą, prawem, filozofią, chrześcijaństwem przez całe wieki, a dzisiaj jakiejś takiej zagubionej w wielu płaszczyznach".
Abp Gocłowski przypomniał także wiernym, że 15 sierpnia to nie tylko obchody "Cudu nad Wisłą", ale także kolejna rocznica rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., który dzięki powstaniu "Solidarności" doprowadził od odzyskania przez Polskę "pełnej suwerenności".