Totalna zmiana w prognozach na święta
Pogoda w wielu regionach Polski zrobiła się bardziej jesienna niż zimowa. Jednak wszystko wskazuje na to, że już niebawem wróci mróz i sypnie śniegiem. W święta może nas czekać prawdziwy armagedon w pogodzie.
13.12.2023 | aktual.: 13.12.2023 13:15
Jak informuje IMGW, Skandynawia i krańce zachodnie Europy pozostają pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu jest w zasięgu niżów znad Holandii oraz Grenlandii, wraz z układami frontów atmosferycznych. Polska jest w zasięgu niżu znad Holandii, a na południowy zachód kraju nasuwa się strefa frontu atmosferycznego. Pozostajemy w polarnej morskiej masie powietrza.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Pogoda na najbliższe dni
W środę w kraju zachmurzenie będzie duże z nielicznymi większymi przejaśnieniami. Miejscami prognozowane są opady deszczu, na północy także deszczu ze śniegiem. Rano na południu i południowym wschodzie opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.
W górach i na krańcach północnych spodziewane są opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to 5 cm. Rano lokalnie zanikające oraz ponownie po południu tworzące się mgły, zwłaszcza na południu kraju, będą ograniczać widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od 0 st. C na północnym wschodzie do około 4 st. C w centrum kraju i 7 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h. W górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od -3 st. C na północy do około 2 st. C na południu i południowym zachodzie oraz nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W górach porywy wiatru do 60 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.
W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. C na Suwalszczyźnie do 3 st. C na południu i 4 st. C nad morzem oraz na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych. W górach porywy wiatru do 70 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda na święta
Zawirowania w pogodzie będą miały miejsce jeszcze tuż przed świętami. Spodziewana jest zmiana aury. Przeanalizowaliśmy mapy i wszystko wskazuje na to, że jednak w trakcie świąt możemy spodziewać się opadów śniegu.
Pogoda w tym okresie może być bardzo dynamiczna. Niektórzy mówią wręcz o prognozowanym armagedonie pogodowym.
Jak wskazuje serwis twojapogoda.pl, nad Europą dojdzie do starcia niżów z północy z wyżami z południa. W efekcie nie tylko w Polsce, ale w większości regionów kontynentu, spodziewane jest olbrzymie zróżnicowanie ciśnienia.
Za tym idzie bardzo niebezpieczna pogoda. Będzie wiał silny wiatr, który może nawet osiągać 100 km/h.
Trzeba się liczyć z tym, że w niektórych miejscach wiatr może powodować uszkodzenia linii energetycznych i powodować przerwy w dostawie prądu.
Pogoda. Trudne warunki w Tatrach
W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu – ostrzega w środę Tatrzański Park Narodowy (TPN).
Na Kasprowym Wierchu leży 78 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazywały w środę rano -3 st. C.
W Tatrach powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
TPN apeluje o niewchodzenie na zamarzające tafle lodu na tatrzańskich stawach. Lód jest jeszcze bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Silny mróz na wschodzie i północy Europy
Jak zauważa serwis fanipody.pl, bardzo niskie temperatury panują obecnie na północy i wschodzie Europy. Tam też zapowiadają się silne śnieżyce. Szczególnie obfite opady śniegu będą miały miejsce nad Rosją.
W ciągu kilkudziesięciu godzin śnieżyca ta przybierze jeszcze na sile. Powodujący taką pogodę niż w środę po południu, w nocy ze środy na czwartek i w czwartek znajdzie się nad Ukrainą. Czy dotrze też do Polski? Z pewnością nie możemy spodziewać się tak silnych opadów, jednak na mapach pogodowych w środę i w czwartek widać śnieg na wschodzie kraju. W weekend opady śniegu przejdą raczej w deszcz z uwagi na wzrost temperatury.
Źródło: PAP/fanipogody.pl/twojapogoda.pl/Ventusky