Trwa ładowanie...
d13014h
02-11-2007 11:51

Jedna trzecia europejskich ryb rzecznych zginie?

Ponad jedna trzecia ryb rzecznych w Europie jest zagrożona wyginięciem - wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (UICN).

d13014h
d13014h

200 spośród 522 europejskich gatunków ryb słodkowodnych może wkrótce wyginąć. 12 gatunków już wymarło. Jednym z nich jest sieja ostronosa, która jeszcze w latach 40. XX wieku żyła w zatokach Morza Północnego.

Europejskim rybom najbardziej zagrażają susze oraz obniżanie się poziomu rzek w powodu dużego poboru wody w celu sprostania wzrostowi demograficznemu i rozwojowi gospodarczemu, a także zmian klimatycznych.

Do lokalnego wyginięcia wielu gatunków migrujących doprowadziła także budowa wielkich tam. Problemem jest również nadmierne odławianie ryb oraz introdukcja egzotycznych gatunków i rozpowszechnianie się charakterystycznych dla nich chorób.

Szczególnie zagrożone są ryby w dolnym biegu Dunaju, Dniestru, Dniepru i Wołgi oraz na Uralu, na Bałkanach i w południowo-zachodniej Hiszpanii.

Według UICN, ryby w Europie są znacznie bardziej zagrożone niż ptaki czy ssaki.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj