Trwa ładowanie...
d1yusge
d1yusge
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
polacy

Jedna czwarta Brytyjczyków poparłaby rasistowską partię?

22% wyborców wzięłoby pod uwagę oddanie głosu na Brytyjską Partię Narodową (BNP) w przyszłych wyborach - wynika z sondażu YouGov dla sobotniego wydania dziennika "Daily Telegraph". Sondaż został przeprowadzony tuż po czwartkowym programie "Question Time" z udziałem lidera partii BNP, europosła Nicka Griffina. - Partia została zmuszona do zmiany swojego statutu, ponieważ głoszone przez nią rasistowskie poglądy były niezgodne z brytyjskim prawem - powiedział Wirtualnej Polsce Jan Mokrzycki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1yusge

4% ankietowanych deklarowało, iż definitywnie zagłosowałoby na BNP w lokalnych, europejskich lub powszechnych wyborach, 3% prawdopodobnie by zagłosowało, zaś 15% nie wyklucza, że mogłoby zagłosować na tę skrajnie prawicową partię.

2/3 ankietowanych na BNP nie zagłosowałoby w żadnych warunkach.

W ostatnich wyborach do Izby Gmin z maja 2005 r. BNP zdobyła 0,7% głosów w skali całego kraju, zaś w tegorocznych, czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego blisko 6% Według agencji Press Association sondaż wskazuje, iż BNP ma potencjał zwiększenia wyborczego poparcia.

d1yusge

Na pytanie, jak głosowaliby, gdyby wybory odbyły się jutro, proporcja ankietowanych gotowych oddać głos na BNP wyniosła 3% wobec 2% w badaniach z poprzedniego miesiąca.

Połowa uczestników sondażu uważa, iż BNP ma rację prezentując się jako "obrońca interesów tubylczej, białej ludności Wysp, ...dla której ochrony kolejne rządy nie zrobiły wystarczająco dużo". 43% tej kategorii ankietowanych podziela obawy, którym daje wyraz BNP (m. in. odnoszące się do imigrantów, homoseksualizmu, Islamu), choć nie ma sympatii dla tej partii.

12% zgadza się z BNP w zupełności wobec 38%, które się całkowicie z nią nie zgadzają.

W ocenie ministra ds. Walii Petera Haina, sondaż dowodzi, iż dopuszczenie Griffina do "Question Time" było błędem BBC i potwierdziło najgorsze obawy. Program obejrzało 8 mln telewidzów. BNP twierdzi, że 3 tys. nowych członków zapisało się do partii po jego obejrzeniu.

d1yusge

Inny sondaż, publikowany w sobotnim "Daily Mail" wskazuje, że 58% ankietowanych uważa, iż z punktu widzenia PR "Question Time" był zwycięstwem Griffina. Były minister spraw wewnętrznych David Blunkett powiedział, że "BBC zrobiła z Griffina ofiarę", co zjedna mu sympatię, a "nagłaśnianie jego występu do przesytu było jawnym zabiegiem auto-promocyjnym ze strony nadawcy".

W sierpniu BNP została oskarżona o dyskryminację rasową. Pozew został wniesiony do sądu przez Komisję ds. Równouprawnienia i Praw Człowieka. Komisja zaznaczyła, że w statut partii zawiera niezgodny z Race Relations Act zapis o członkostwie tylko osób białych. Przed ogłoszeniem wyroku Brytyjska Partia Narodowa sama zaproponowała wprowadzenie postulowanych przez komisję zmian.

W czerwcowych wyborach do Europarlamentu partia startowała z hasłem "Brytania dla Brytyjczyków". Według narodowców prawdziwymi Brytyjczykami są jedynie rodowici Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy. Emigranci z nowych państw Unii Europejskiej, a zwłaszcza Polacy, zabierają pracę rodowitym Brytyjczykom. Kampania prowadzona przez narodowców miała na celu nastawienie wrogo do imigrantów brytyjskich robotników.

d1yusge

Podziel się opinią

Share

d1yusge

d1yusge
Więcej tematów