Trwa ładowanie...
d4k116w

Jeden z najdłużej przetrzymywanych kubańskich więźniów sumienia uwolniony

Władze Kuby zwolniły jednego z najdłużej odsiadujących karę więźniów sumienia. 54-letni
dysydent Francisco Chaviano Gonzalez wyszedł na wolność po ponad
13 latach, na dwa lata przed terminem - podała kubańska Komisja
Praw Człowieka i Pojednania Narodowego (CCDHRN).

d4k116w
d4k116w

Francisco Chaviano Gonzalez, który został zwolniony warunkowo, należał do najdłużej przetrzymywanych więźniów sumienia świata - poinformował przewodniczący komisji Elizardo Sanchez.

Były profesor matematyki, obrońca praw człowieka, był założycielem organizacji, która badała sprawy zaginięć lub utopień Kubańczyków chcących przedostać się do USA.

Został aresztowany w maju 1994 roku pod zarzutem zdrady tajemnicy państwowej. Przed zatrzymaniem założył inną nielegalną organizację walczącą o prawa obywatelskie na Kubie. Chaviano stanął przed sądem wojskowym, proces toczył się za drzwiami zamkniętymi.

Uwolnienie Chaviano przypomina o sytuacji ponad 200 innych więźniów politycznych, którzy żyją w nieludzkich i degradujących warunkach w kubańskich więzieniach - podała CCDHRN, której działalność na Kubie nie została zalegalizowana, ale jest tolerowana przez komunistyczne władze.

Kuba nie zezwala Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi na dostęp do więzień. Władze w Hawanie nazywają więźniów politycznych "najemnikami na usługach USA".

d4k116w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k116w
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj