Jeden Putin
(PAP)
Pięcioro kontrkandydatów ma Władimir Putina w niedzielnych wyborach prezydenta Rosji. Jak wynika z sondaży Putin jest pewnym zwycięzcą, popiera go od 64 do 80% wyborców. Drugi w rankingu jest jest komunista Nikołaj Charitonow.
NIKOŁAJ CHARITONOW (55 lat) - w latach 90. polityk partii agrarnej, obecnie jeden z polityków komunistycznych, startujący w zastępstwie lidera partii Giennadija Ziuganowa. Spoty wyborcze Charitonowa to krytyka prywatyzacji i wytykanie władzom błędów, głównie popełnionych w latach 90. Poparcie około 5-6%.
IRINA CHAKAMADA (48 lat) - jedyny kandydat liberalny, związana z Sojuszem Sił Prawicy (SPS). Podczas kampanii Chakmada skupiała się na krytyce Kremla za łamanie swobód obywatelskich. Poparcie w granicach 2-3%.
SIERGIEJ GŁAZJEW (43 lata) - lewicowy nacjonalista, twórca sukcesu populistycznego bloku "Ojczyzna" w wyborach parlamentarnych w grudniu ub.r.. Początkowo mówiono o nim jako o głównym kontrkandydacie Putina, jednak wyraźnie zaszkodził mu konflikt we własnym ugrupowaniu, które pozbawiło go kierowania frakcją parlamentarną. Na początku kampanii głosił hasła narodowe. Później dołączył do nich krytykę Kremla, czym zbliżył się do liberałów. Poparcie około 2-3%.
OLEG MAŁYSZKIN (52 lata) - członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, jednak w przeciwieństwie do lidera ugrupowania mało znany i całkowicie pozbawiony zdolności do publicznych wystąpień. Były piłkarz, bokser i przewodniczący jednego z rajonów, wielokrotnie był zastępowany w czasie przedwyborczych wystąpień przez Żyrinowskiego. Poparcie około 1,5%.
SIERGIEJ MIRONOW (41 lat) - spiker Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu i jeden z najbardziej lojalnych wobec Kremla polityków. Kandyduje - jak twierdzi - by wesprzeć Putina Poparcie około 0,2%.