Trwa ładowanie...
d1vzmu6

Jean-Claude Juncker chce rozmawiać z Mateuszem Morawieckim ws. sądownictwa

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zamieścił na Twitterze list, w którym proponuje Mateuszowi Morawieckiemu spotkanie. Miałoby do niego dojść 9 stycznia 2018 r. Premier przyjął propozycję szefa KE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
List szefa KE opublikowano na Twitterze
List szefa KE opublikowano na Twitterze (East News, Fot: Xinhua / eyevine)
d1vzmu6

W spotkaniu ma wziąć udział też wiceszef KE Frans Timmermans. Przewodniczący Komisji chce wtedy kontynuować z Mateuszem Morawieckim rozmowę, jaką obaj odbyli w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

Na oficjalnym koncie Jean-Claude'a Junckera na Twitterze skomentowano list słowami, że jest "to trudny dzień dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej. W takich chwilach szczególnie potrzebny jest dialog".

Po około dwóch godzinach od podaniu informacji o zaproszeniu Mateusza Morawieckiego, Polska Agencja Prasowa poinformowała, że premier odpowiedział na nie pozytywnie.

d1vzmu6

Odnosząc się do decyzji KE napisał na Twiiterze, że "Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE". Stwierdził też, że mimo decyzji KE, reforma sądownictwa zostanie przeprowadzona.

W środę KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 Traktatu UE wobec Polski. Komisja wyśle wniosek do krajów unijnych o uznanie Polski za kraj, w którym istnieje "wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności".

d1vzmu6

Podziel się opinią

Share
d1vzmu6
d1vzmu6
Więcej tematów