Trwa ładowanie...

"Jasne jak słońce" - test szóstoklasistów

"Jasne jak słońce" - taki tytuł nosi zestaw zadań rozwiązywanych podczas sprawdzianu przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych w całej Polsce. Pisało go około 430 tys. szóstoklasistów w 13 tys. szkół podstawowych w całej Polsce. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.

"Jasne jak słońce" - test szóstoklasistówŹródło: PAP
dywqr6t
dywqr6t

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/szostoklasisci-lamia-piora-6038684027135105g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/szostoklasisci-lamia-piora-6038684027135105g )
Szóstoklasiści łamią pióra

Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w związku z awarią sieci energetycznej w niektórych szkołach w Szczecinie i w pobliżu Szczecina, m.in. w Policach i Stargardzie Szczecińskim, sprawdzianu nie przeprowadzono.

dywqr6t

Według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, której podlegają m.in. szkoły w woj. zachodniopomorskim, do egzaminu nie przystąpiło prawie 600 uczniów z ośmiu szkół publicznych i pięciu szkół niepublicznych ze Szczecina i okolicznych miejscowości. Decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia sprawdzianów podejmowali sami dyrektorzy szkół, w zależności od sytuacji.

Jak powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko, w tych szkołach, gdzie w sprawdzian nie odbył się uczniowie pisać będą go w innym terminie - awaryjnym. Termin ten zostanie ustalony jeszcze w tym tygodniu, najprawdopodobniej już w środę.

Według Legutki, w pozostałej części kraju przeprowadzenie sprawdzianu nie było zagrożone.

Wszyscy uczniowie w całym kraju podczas sprawdzianu rozwiązywali taki sam test - nosił on tytuł "Jasne jak słońce".

dywqr6t

W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego i wiersza Joanny Kulmowej "Słońce i sosny". Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z tabeli, porównywania liczb, obliczania wielokrotności liczb i dokonywania działań na ułamkach.

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć długość rzucanego cienia. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksy własne: na podstawie mapy pogody napisać notatkę o przewidywalnej pogodzie oraz wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce (w tym liczenie). Trwał 60 minut. Dla uczniów z np. dysleksją czas trwania sprawdzianu był przedłużony o 30 minut.

dywqr6t

Informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają pod koniec maja. Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych lub społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły. Prace uczniów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Uczeń, który z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do sprawdzianu we wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.

Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów wraz z odpowiedziami jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl)
.

dywqr6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dywqr6t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj