Jasna Góra: rocznica 13 grudnia
Msza św. za ojczyznę odprawiona o północy z 12 na 13 grudnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze była głównym punktem uroczystości obchodów 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Obchody odbyły się pomimo braku akceptacji Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Krajowa Komisja "Solidarności" rozesłała do wszystkich biur regionalnych pismo, w którym informowała, że związek nie zgadza się na organizację tej dwudniowej imprezy. Zdaniem wiceprzewodniczącego białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych - jednego ze współorganizatorów imprezy - obecny związek "Solidarność" nie przypomina w niczym tego sprzed 20 lat, gdyż - jak dodał - kierują nim ludzie, którzy w stanie wojennym nic nie robili lub przebywali za granicą.
W uroczystościach uczestniczyło kilkuset działaczy dawnej opozycji demokratycznej przybyłych z różnych regionów kraju. Obecna była m.in. delegacja górników z kopalni "Wujek" z historycznym sztandarem z 1980 roku.
Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego oraz Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie w okresie stanu wojennego rozpoczynały się zwykle demonstracje i pochody opozycji.
Następnie udali się do sanktuarium, by w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim, Drodze Krzyżowej i okolicznościowym wieczorze literackim. W programie znalazły się m.in. wiersze Wiktora Woroszylskiego i Zbigniewa Herberta w wykonaniu aktora Marka Ślosarskiego.
W czasie nabożeństwa dokonano aktu zawierzenia środowiska represjonowanych Matce Bożej. Jako dar ołtarza pielgrzymi złożyli m.in. tablicę pamiątkową, która zostanie umieszczona w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu. (mk)