PolskaJasna Góra: rocznica 13 grudnia

Jasna Góra: rocznica 13 grudnia

Msza św. za ojczyznę odprawiona o północy z 12 na 13 grudnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze była głównym punktem uroczystości obchodów 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Obchody odbyły się pomimo braku akceptacji Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

13.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Krajowa Komisja "Solidarności" rozesłała do wszystkich biur regionalnych pismo, w którym informowała, że związek nie zgadza się na organizację tej dwudniowej imprezy. Zdaniem wiceprzewodniczącego białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych - jednego ze współorganizatorów imprezy - obecny związek "Solidarność" nie przypomina w niczym tego sprzed 20 lat, gdyż - jak dodał - kierują nim ludzie, którzy w stanie wojennym nic nie robili lub przebywali za granicą.

W uroczystościach uczestniczyło kilkuset działaczy dawnej opozycji demokratycznej przybyłych z różnych regionów kraju. Obecna była m.in. delegacja górników z kopalni "Wujek" z historycznym sztandarem z 1980 roku.

Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego oraz Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie w okresie stanu wojennego rozpoczynały się zwykle demonstracje i pochody opozycji.

Następnie udali się do sanktuarium, by w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim, Drodze Krzyżowej i okolicznościowym wieczorze literackim. W programie znalazły się m.in. wiersze Wiktora Woroszylskiego i Zbigniewa Herberta w wykonaniu aktora Marka Ślosarskiego.

W czasie nabożeństwa dokonano aktu zawierzenia środowiska represjonowanych Matce Bożej. Jako dar ołtarza pielgrzymi złożyli m.in. tablicę pamiątkową, która zostanie umieszczona w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu. (mk)

stanwojennyobchody
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)