Jasna Góra - 40‑godzinne nabożeństwo przed Wielkim Postem
40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu zakończyło się na Jasnej Górze w Częstochowie. Modlitwa ta jest przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu.
05.02.2008 | aktual.: 05.02.2008 20:28
Ostatnie dni karnawału, zwane zapustami, były i są nadal w tradycji polskiej przeżywane pod znakiem zabaw i rozrywek. Nie zawsze jednak mają one wiele wspólnego z radością autentycznie chrześcijańską, stąd w tych dniach poszczególne klasztory i domy zakonne urządzają adoracje i modlitwy przebłagalne za grzechy i zniewagi wyrządzane Bożemu Majestatowi - powiedział rzecznik Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń.
Od niedzieli Najświętszy Sakrament w monstrancji był codziennie wystawiony w ołtarzu głównym jasnogórskiej bazyliki. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień - od godz. 5.00 do 21.00 - mogli włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. W ramach 40-godzinnego nabożeństwa o godz. 11.00 odprawiana była msza, a o godz. 17.00 rozpoczynały się nieszpory.
Tradycja 40-godzinnego nabożeństwa wywodzi się z XIII wieku, kiedy kształtował się kult Najświętszej Eucharystii poza mszą świętą. Te formy nabożeństw wystawienia Najświętszego Sakramentu i adoracji miały charakter ekspiacyjny, przejście z rozbawionego karnawału ku Wielkiemu Postowi - podkreślił podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. Dziś chcemy prawdziwie wyciszyć nasze serca i wejść w ten święty okres Wielkiego Postu, okres przemiany i pokuty - dodał.
Co roku nabożeństwu na Jasnej Górze towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. Tegoroczne intencje to: wynagradzająca - za zniewagi Najświętszego Sakramentu, dziękczynna - za dar Eucharystii dla Kościoła, 700-lecie zatwierdzenia zakonu paulinów i za 10-lecie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego oraz błagalna - w intencjach Kościoła i Ojczyzny.
W modlitewne czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączały się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, jasnogórskie chóry, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, a także bracia junioryści i postulanci.