PolskaJaruzelski agentem o ps. "Wolski"

Jaruzelski agentem o ps. "Wolski"

W IPN odnaleziono księgę ewidencyjną Informacji Wojskowej, w której Wojciech Jaruzelski jest zarejestrowany jako agent o pseudonimie "Wolski" - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarły "Wiadomości" TVP1. W środę sprawą ma zająć się kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Jaruzelski agentem o ps. "Wolski"
Źródło zdjęć: © AFP

Z ustaleń "Wiadomości" wynika, że chodzi o księgi ewidencyjne z lat 1945-70 bądź 71. Według Telewizji Polskiej ktoś manipulował w aktach przy nazwisku generała. Zapis jest skreślony i zaczerniony, ale czytelny.

W czerwcu został powołany specjalny zespół archiwistów, którego zadaniem było poszukiwanie dokumentów dotyczących generała Jaruzelskiego.

Na stronie internetowej IPN opublikowano wówczas dokumenty, o których informowała telewizja TVN: list szefa oddziału II Sztabu Generalnego z maja 1949 r. gen. Wacława Komara do szefa Głównego Zarządu Informacji Wojskowej płk. Stefana Kuhla. Komar pytał Kuhla, czy grupa wymienionych oficerów - wśród nich "ppłk Jeruzelski Wojciech" - może służyć w zwiadzie wojskowym w II oddziale SG. Jest też odpowiedź Informacji do SG, że nie wnosi ona sprzeciwu.

Kolejny dokument z 1949 r. to pisana odręcznie przez oficera Informacji notatka o tych oficerach. Autor pisze o "Jeruzelskim", że jest on tajnym informatorem o pseudonimie Wolski zwerbowanym 23 marca 1946 r. "na uczuciach patriotycznych" Według notatki, Jaruzelski to "dobry tajny współpracownik, nadający się na rezydenta". Jest tam też krótki biogram "Jeruzelskiego".

Generał zaprzeczył wtedy doniesieniom mówiąc, że to polityczny atak za jego ksiażkę, w której, jak twierdził, obnażał wstydliwe dla polityków sprawy.

IW była uzależnionym od Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej organem kontrwywiadu wojskowego działającym w Polsce w latach 1944- 1957, odpowiedzialnym, obok UB za represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz ludności cywilnej. W 1957 r. przekształcono ją w Wojskową Służbę Wewnętrzną.

agentipnarchiwum
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)