Jarosław Kaczyński zawarł ugodę z TVN
Ugodą pozasądową zakończył się proces cywilny wytoczony TVN przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za spekulacje stacji o jego stanie psychicznym. Jak powiedziała rzeczniczka SO ds. cywilnych sędzia Maja Smoderek, sąd umorzył postępowanie wobec cofnięcia pozwu przez powoda.
Smoderek dodała, że stało się to w związku z zawarciem przez strony procesu ugody pozasądowej - w takim przypadku strony nie muszą przedstawiać sądowi treści ugody. Nie wiadomo, jakie są warunki ugody.
Według sędzi Smoderek w pozwie o ochronę dóbr osobistych J. Kaczyński żądał od TVN przeprosin za bezprawne naruszenie swej prywatności. Miało to polegać na upublicznieniu, bez jego zgody, jego danych osobowych, wizerunku i informacji o stanie zdrowia psychicznego w kontekście postępowania karnego. Ponadto domagał się przeprosin za naruszenie godności i nieuprawnione "publiczne roztrząsanie możliwych dysfunkcji psychicznych".
Pozew żądał, by sąd nakazał zamieszczenie tych przeprosin na stronie portalu TVN24pl, w onet.pl oraz by odczytał je lektor w programie TVN między godz. 19.30 a 20.
Rzecznik TVN Karol Smoląg poinformował, że ugoda ma charakter pozasądowy i nie zawiera żadnych wzajemnych zobowiązań stron poza zobowiązaniem powoda do wycofania pozwu.
W styczniu br. Sąd Okręgowy w Warszawie nieprawomocnie uwzględnił inny pozew Jarosława Kaczyńskiego - wobec Radia ZET - i nakazał tej stacji przeprosić lidera PiS za to, że publikując wynik sondażu na temat decyzji sądu o poddaniu lidera PiS badaniom psychiatrycznym, podało jego dane i wizerunek. Chodziło o sondaż Radia ZET z lata 2011 r., w którym spytano o słuszność decyzji sądu ws. wysłania lidera PiS na badania psychiatryczne.
Stołeczny sąd rejonowy chciał w 2011 r. badań na potrzeby prywatnego procesu karnego, który Kaczyńskiemu wytoczył Janusz Kaczmarek za nazwanie go "agentem-śpiochem". Zanim sąd wycofał się z tego, radio w lipcu opublikowało sondaż, z którego wynikało, że 43%. Polaków popiera decyzję sądu, a 41% uważa ją za złą. Lider PiS żądał w pozwie przeprosin za naruszenie jego dóbr osobistych; jego zdaniem radio, publikując te informacje, chciało mu zaszkodzić i naruszyło jego godność oraz cześć. Pozwani chcieli oddalenia pozwu, bo sondaże są "elementem debaty publicznej".
- Zakaz publikowania danych i wizerunków osób, przeciwko którym toczy się postępowanie, jest zakazem kategorycznym i media nie mogą takich danych podawać bez zgody sądu, prokuratora czy samego zainteresowanego - mówiła sędzia Paulina Asłanowicz, uzasadniając styczniowe orzeczenie. Jak podkreśliła, prawo nie czyni w tym względzie żadnych wyjątków wobec osób publicznych, nie jest także usprawiedliwieniem to, że ktoś inny wcześniej naruszył ten sam zakaz.