Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie umowy CETA: obawy nie są uzasadnione

• Prezes PiS zabiera głos w sprawie CETA

• "Pańskie obawy nie są uzasadnione" - napisał Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na list przewodniczącego OPZZRiOR

• Dzień wcześniej Sławomir Izdebski w imieniu swojej organizacji stanowczo zaprotestował przeciwko przyjęciu umowy CETA

• Jego zdaniem stanowi ona zagrożenie dla polskich rolników, a także dla konsumentów

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie umowy CETA: obawy nie są uzasadnioneŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d3mg72s
d3mg72s

"Ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiadając na list przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych ws. CETA. Sławomir Izdebski zaprezentował w nim obawy rolników dotyczące umowy handlowej z Kanadą.

13 października - jak informuje tvn24bis.pl - przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski wysłał do prezesa PiS list, w którym napisał: "w imieniu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych stanowczo sprzeciwiam się podpisaniu umowy CETA".

Zdaniem Izdebskiego umowa CETA jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa, a jej negatywne skutki odczują także konsumenci. Napisał m.in., że żywność z Kanady zawiera antybiotyki i hormony wzrostu - szkodliwe dla zdrowia oraz zabronione w Unii Europejskiej, która "wprowadziła zasadę ostrożności i bezpieczeństwa konsumenta". Zwrócił też uwagę na kanadyjskie normy żywności, które są odmienne od polskich i europejskich oraz na ryzyko zalewu tańszą kanadyjską żywnością po zniesieniu cła.

Odpowiedź prezesa PiS - jak donosi tvn24bis.pl - była błyskawiczna. Jarosław Kaczyński odpisał już następnego dnia.

d3mg72s

"Dziękuję za list. Rozumiem w pełni Pańską i Pańskich współpracowników postawę" - napisał prezes PiS. "Ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm"- tłumaczył w liście Kaczyński.

Prezes PiS zapewnił również, przedstawione obawy "nie są uzasadnione", a dyskusja nad CETA będzie "jeszcze nie raz przedmiotem debaty".

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. W przyszłym tygodniu zgodę na tymczasowe stosowanie CETA mają dać państwa członkowskie UE, później ma to zrobić Parlament Europejski.

d3mg72s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mg72s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj