Jarosław Kaczyński spotkał się z Condoleezzą Rice
Sprawa bezpieczeństwa energetycznego to jeden z tematów środowego spotkania w Waszyngtonie premiera Jarosława Kaczyńskiego z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice.
13.09.2006 | aktual.: 13.09.2006 20:53
Bardzo dobre spotkanie, które zakończyło się wspólną konstatacją, że nasze stosunki są znakomite - w ten sposób przebieg spotkania skomentował w rozmowie z dziennikarzami premier Kaczyński. Pytany, czy zapadły jakieś konkretne ustalenia, powiedział, że "konkretnie to już po raz drugi usłyszał, że możemy liczyć na wsparcie amerykańskiego rządu".
Jak wyjaśnił, chodzi o "wsparcie, oczywiście w ramach tych możliwości, które ten rząd ma". On oczywiście nie zajmuje się bezpośrednio działalnością gospodarczą dla tej opcji, która jest dla nas bardzo ważna, jeśli chodzi o energetykę, czyli opcji południowo-wschodniej - mówił premier.
Dopytywany, czy z Condoleezzą Rice rozmawiał o projekcie umieszczenia na terenie Polski tarczy antyrakietowej, premier powiedział: "O tej sprawie nie rozmawialiśmy". Jak ocenił, to dobrze, że do rozmowy nie doszło, "bo to jest sprawa długich i skomplikowanych negocjacji".
Przed spotkaniem szefowa amerykańskiej dyplomacji podkreśliła, że "Polska i Stany Zjednoczone są najlepszymi przyjaciółmi".
Mamy długą wspólną historię. Cenimy współpracę Polski i jej oddanie sprawie wolności. Dziękujemy Polsce za pomoc - powiedziała.
Premier podziękował za powitanie i nie szczędził pani Rice równie miłych słów. Jestem w kraju, który od dwustu lat jest przyjacielem Polski (...), w kraju, z którym jesteśmy dziś w bardzo dobrych stosunkach - powiedział szef polskiego rządu.
Jeżeli szukać słowa, które by najlepiej wyjaśniało nasze związki, będzie to słowo: wolność. Walka o wolność, o to, by wolność trwała, szła przez świat - to zadanie, które jest dzisiaj wspólne - oświadczył Jarosław Kaczyński. Jestem zaszczycony, że mogę rozmawiać z panią sekretarz - dodał.
Po południu premier Kaczyński ma się spotkać w Białym Domu z wiceprezydentem Dickiem Cheneyem i ewentualnie z prezydentem George'em Bushem.
Swoją wizytę szef rządu rozpoczął rano od rozmowy z ministrem energetyki Samuelem Bodmanem. Polsce zależy m.in. na poparciu rządu USA dla projektu gazociągu Nabucco z Turkmenistanu, który z ominięciem Rosji mógłby w przyszłości doprowadzać gaz ziemny do Polski. Gazociąg budowałyby koncerny amerykańskie.
Wieczorem premier spotka się z przedstawicielami Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). W przeddzień wizyty premiera żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) ogłosiła raport alarmujący, że w jej ocenie w Polsce obserwuje się wzrost antysemityzmu. ADL postuluje zwolnienie ze stanowiska ministra edukacji Romana Giertycha.
Agata Jabłońska, Tomasz Zalewski