Jarosław Gowin: w sprawie wyjaśniania śmierci gen. Papały wymiar sprawiedliwości zawiódł
Zdaniem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, wymiar sprawiedliwości zawiódł ws. wyjaśniania śmierci byłego komendanta głównego policji Marka Papały, a policjanci i prokuratorzy dali się zwieść zeznaniom świadka koronnego.
Minister zaznaczył, że w prowadzonej od wielu lat sprawie zabójstwa gen. Papały "skuteczność działania prokuratury pozostawia dużo do życzenia". - Ale bądźmy sprawiedliwi wobec prokuratury, wygląda na to, że to jest duży sukces grupy młodych prokuratorów łódzkich - powiedział dziennikarzom Gowin.
- Oczywiście nie można przesądzać, czy zarzuty postawione pięciu osobom obronią się przed sądem, ale wygląda na to, że mamy istotny zwrot w tej sprawie - ocenił.
W poniedziałek zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o zabójstwo b. komendanta głównego policji gen. Marka Papały. Dwóm z nich prokuratura postawiła zarzuty rozboju z bronią w ręku. Wszyscy zostali decyzją sądu aresztowani na trzy miesiące. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że jedną z zatrzymanych osób jest Igor Ł. "Patyk". Mężczyzna już wcześniej przyznawał, że w chwili zabójstwa generała był w pobliżu - kradł samochody. Twierdził jednak, że nie ma związku ze zbrodnią.
Gowin w programie "Na pierwszym planie" mówił, że "na pewno wymiar sprawiedliwości w tej sprawie zawiódł". - Można powiedzieć, że przynajmniej początkowo policjanci, prokuratorzy dali się zwieść, jak wszystko na to wskazuje pierwszym zeznaniom - dodał. - Przecież pierwszy oskarżony ps. Patyk nie był bodajże pierwszym przesłuchiwanym w tej sprawie (...) jeśli potwierdzą się dzisiejsze zarzuty, to będzie oznaczało, że potrafił bardzo zręcznie zwieść prokuratorów i policjantów, a w ślad za nimi także i niektórych polityków - zaznaczył minister.
- Trzeba pamiętać, że wiarygodność "Patyka" była o tyle trudna do podważenia, że był świadkiem koronnym w innej sprawie i jego zeznania doprowadziły do skazania kilkunastu osób, a więc były to zeznania wiarygodne (...) Wygląda na to, że on tymi prawdziwymi zeznaniami obciążającymi innych niejako odwrócił od siebie podejrzenia ws. generała Papały - powiedział Gowin.
Pytany o ocenę instytucji świadka koronnego Gowin zaznaczył jednak, że "generalnie rzecz biorąc, sprawdziła się ona bardzo dobrze". - Dzięki tej instytucji skutecznie zwalczyliśmy mafię i przestępczość zorganizowaną, natomiast ten przypadek nakazuje policji i prokuraturze uważniej niż do tej pory analizować zeznania takich świadków i cały kontekst ich działań"- dodał.
- Sądy orzekają w sposób nierychliwy, ale sprawiedliwie; nie widzę żadnych podstaw do tego, aby kwestionować wyroki w sprawach, w których opierały się one na zeznaniach świadka koronnego - powiedział minister.
Cichocki: to dobry wniosek na przyszłość
W tak trudnych śledztwach jak sprawa zabójstwa b. komendanta głównego policji gen. Marka Papały dobrą zasadą jest zmiana śledczych i prokuratury - ocenił minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Zastrzegł, że przełom w śledztwie musi potwierdzić sąd.
- Na razie mamy do czynienia z przełomem wskazanym przez prokuraturę, oceni to jeszcze sąd, kiedy będzie mógł się zapoznać z dowodami. Natomiast to już pokazuje, że w przypadku takich trudnych śledztw, które ciągną się bardzo długo, dobrą zasadą jest zmiana grupy śledczej i zmiana prokuratury, bo ktoś, kto spojrzy na to nowym okiem, może odwrócić logikę myślenia - powiedział polskim dziennikarzom w czwartek w Luksemburgu szef MSW.
Dodał, że jest to też dobry "wniosek na przyszłość", choć zastrzegł, że każde śledztwo jest inne. - Jeżeli sąd potwierdzi zarzuty prokuratorskie, to będzie to bardzo ważny przypadek do przeanalizowania i przez policję, i przez prokuraturę (...), jak nie popełniać błędów w przyszłości - podkreślił.
Zabójstwo gen. Papały
Informacji o zatrzymaniu "Patyka" nie chciała potwierdzić prokuratura. Rzecznik łódzkiej prokuratury apelacyjnej - Jarosław Szubert, pytany w środę, czy jest on wśród zatrzymanych powiedział: "Jeśli już to Igor M.". Dopytywany, czy jest to ta sama osoba, dodał: "Nie mogę tego powiedzieć".
Według ustaleń łódzkiej prokuratury Papała został zastrzelony podczas napadu rabunkowego - celem napastników był jego samochód. W poniedziałek, na wniosek prokuratury, zatrzymano pięć osób podejrzanych o udział w zabójstwie Papały. Dwóm z nich prokuratura postawiła zarzut zabójstwa połączony z zarzutem rozboju z bronią. Wszyscy zostali w środę aresztowani na trzy miesiące.
Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że jedną z zatrzymanych osób jest Igor Ł., "Patyk". Mężczyzna już wcześniej przyznawał, że w chwili zabójstwa generała był w pobliżu - kradł samochody. Twierdził jednak, że nie ma związku ze sprawą.
Gen. Papała został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. Początkowo sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. skierowała ona do sądu akt oskarżenia w sprawie zabójstwa Papały przeciwko Andrzejowi Z., ps. Słowik, i Ryszardowi Boguckiemu. Boguckiego prokuratura oskarżyła o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. "Słowikowi" zarzucono nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (odebrał sobie życie w areszcie) do zabójstwa Papały. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy. Proces w tej sprawie nadal toczy się przed stołecznym sądem.
W 2009 r. śledztwo ws. zabójstwa Papały przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi. Decyzję taką podjął ówczesny Prokurator Krajowy, który uznał, że po 11 latach śledztwo wymaga "nowego spojrzenia", a łódzka prokuratura ma dokonać swoistego "bilansu otwarcia". W Łodzi sprawą zajmował się specjalny zespół prokuratorów. Także Komendant Główny Policji powołał nową, 7-osobową grupę śledczą, w skład której weszli funkcjonariusze biura kryminalnego, CBŚ i biura wywiadu kryminalnego KGP. Badany był m.in. wątek Edwarda Mazura - podejrzanego o zlecenie zabójstwa Papały.