Jarosław Dąbrowski wiceprezydentem Warszawy
Dotychczasowy burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski został wiceprezydentem Warszawy - poinformował stołeczny ratusz. Zastąpił Jarosława Kochaniaka, który podał się do dymisji w związku z problemami z wdrażaniem ustawy śmieciowej w Warszawie.
Dąbrowski w ratuszu będzie odpowiadał m.in. za gospodarkę odpadami komunalnymi.
Nowy wiceprezydent w latach 1999-2003 był pracownikiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi; w 2003 r. - szefem gabinetu politycznego ministra rolnictwa Adama Tańskiego; w latach 2004-2006 - członkiem zarządu przedsiębiorstwa zarządzającego nieruchomościami; w kadencji 1998-2002 był członkiem (spoza rady) Komisji Ochrony Środowiska na Bemowie. Od 2006 r. pełnił funkcję burmistrza Bemowa.
Ukończył studia i studia podyplomowe na kierunkach związanych z zarządzaniem. Od 2011 r. jest studentem Magisterskich Studiów Menedżerskich w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Od 2005 r. jest członkiem Platformy Obywatelskiej.
W stołecznym ratuszu będzie nadzorował Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi, Biuro Infrastruktury, Biuro Ochrony Środowiska, Biuro Promocji Miasta i Centrum Komunikacji Społecznej.
Jarosław Kochaniak zrezygnował z funkcji wiceprezydenta Warszawy na prośbę prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w związku z problemami z wdrażaniem ustawy śmieciowej. Jak powiedziała w środę Gronkiewicz-Waltz, dymisja miała związek z orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała miastu zmianę warunków przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w stolicy.
W związku z tym Warszawa nie zdąży do 1 lipca wybrać w przetargu firm, które miały odbierać odpady. Miasto zapowiada, że z przedsiębiorcami podpisze porozumienia w sprawie odbioru odpadów od 1 lipca. Zapewnia, że śmieci od mieszkańców będą odbierane.
Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie przepisów i od 1 lipca mają przejąć obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.