ŚwiatJapońskie odszkodowania za niewolniczą pracę

Japońskie odszkodowania za niewolniczą pracę

Japoński sąd wydał historyczny
wyrok, nakazujący władzom japońskim i firmie transportowej
wypłacenie grupie kilkunastu Chińczyków odszkodowań w wys. 88 mln
jenów (ok. 830 tys. dolarów) za pracę niewolniczą podczas II wojny
światowej.

Dziesięciu byłych robotników przymusowych i dwoje spadkobierców wystąpiło o 275 mln jenów odszkodowania od rządu i spółki Rinko Corp. Firma po ogłoszeniu wyroku zapowiedziała, że rozważy apelację.

Mimo licznych pozwów, składanych przez byłych robotników przymusowych z czasów wojny, decyzja sądu okręgowego w mieście Niigata w północnej Japonii to pierwszy wyrok zasądzający odszkodowanie od rządu. Wcześniej sądy oddalały chińskie pozwy, argumentując, że rząd nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone jednostkom.

Chińczycy, którzy wygrali w piątek sprawę, zostali przywiezieni do Japonii w 1944 r. i zmuszeni do pracy w firmie transportującej węgiel w Niigacie.

Japońskie sądy ostatnio coraz częściej uznają, że rząd i japońskie firmy istotnie łamały prawo, zmuszając dziesiątki tysięcy chińskich i koreańskich jeńców do pracy niewolniczej, ale orzeczenia te nie pomogły w wygraniu spraw o odszkodowania.

Władze w Tokio twierdzą, że kwestia robotników przymusowych została rozwiązana w kończącym wojnę na Pacyfiku traktacie pokojowym z San Francisco z 1951 r. Z Chinami zaś sprawa została uzgodniona we wspólnym oświadczeniu z 1972 r. o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)