Trwa ładowanie...
d3y57h1
26-03-2004 07:30

Japońskie odszkodowania za niewolniczą pracę

Japoński sąd wydał historyczny
wyrok, nakazujący władzom japońskim i firmie transportowej
wypłacenie grupie kilkunastu Chińczyków odszkodowań w wys. 88 mln
jenów (ok. 830 tys. dolarów) za pracę niewolniczą podczas II wojny
światowej.

d3y57h1
d3y57h1

Dziesięciu byłych robotników przymusowych i dwoje spadkobierców wystąpiło o 275 mln jenów odszkodowania od rządu i spółki Rinko Corp. Firma po ogłoszeniu wyroku zapowiedziała, że rozważy apelację.

Mimo licznych pozwów, składanych przez byłych robotników przymusowych z czasów wojny, decyzja sądu okręgowego w mieście Niigata w północnej Japonii to pierwszy wyrok zasądzający odszkodowanie od rządu. Wcześniej sądy oddalały chińskie pozwy, argumentując, że rząd nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone jednostkom.

Chińczycy, którzy wygrali w piątek sprawę, zostali przywiezieni do Japonii w 1944 r. i zmuszeni do pracy w firmie transportującej węgiel w Niigacie.

Japońskie sądy ostatnio coraz częściej uznają, że rząd i japońskie firmy istotnie łamały prawo, zmuszając dziesiątki tysięcy chińskich i koreańskich jeńców do pracy niewolniczej, ale orzeczenia te nie pomogły w wygraniu spraw o odszkodowania.

Władze w Tokio twierdzą, że kwestia robotników przymusowych została rozwiązana w kończącym wojnę na Pacyfiku traktacie pokojowym z San Francisco z 1951 r. Z Chinami zaś sprawa została uzgodniona we wspólnym oświadczeniu z 1972 r. o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj