Japonia po kataklizmie - zdjęcia satelitarne
Piątkowe trzęsienie ziemi, potem gigantyczna fala tsunami i kolejne eksplozje w elektrowni atomowej, to kataklizm jakiego nie doświadczyła Japonia od zakończenia II wojny światowej.
Epicentrum znajdowało się około 130 km od wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu. W ciągu 24 godzin od pierwszego wstrząsu odnotowano 160 wstrząsów wtórnych, 141 z nich miało siłę 5 w skali Richtera lub więcej - informuje CNN.
Obraz obszarów, które zostały dotknięte falą tsunami, wywołaną trzęsieniem ziemi, widziany z satelity jest przerażający. Daje on pojęcie o skali kataklizmu, który dotknął kraj kwitnącej wiśni.
Zobacz obrazy przed i po kataklizmie - zdjęcia
Najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi w Japonii przesunęło oś Ziemi o co najmniej 10 cm. Według naukowców z NASA, przez kataklizm z Japonii, dzień jest teraz krótszy o 1,6 mikrosekundy - informuje CNN powołując się na włoskich i amerykańskich naukowców.
Trzęsienie ziemi w Japonii przesunęło oś Ziemi o co najmniej 10 cm wynika z raportu włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Przesunięciu uległa też największa japońska wyspa Honsiu o 2,4 metra. Zmiany te są wynikiem wstrząsów na bardzo dużym obszarze, które powoduje przesunięcie bloków skalnych. Płyty tektoniczne pod dnem Pacyfiku, które wywołały wstrząsy w północno-wschodniej Japonii, przesunęły się w rezultacie o ponad 18 metrów.