Trwa ładowanie...
d1czaq1

Japonia: jest nowy pomysł ws. Fukushimy

Japońska firma energetyczna Tepco, której podlega uszkodzona przez trzęsienie ziemi elektrownia atomowa Fukushima I, zamierza zbudować dodatkowe zbiorniki do magazynowania radioaktywnej wody ściekowej - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japonia: jest nowy pomysł ws. Fukushimy
(PAP/EPA)
d1czaq1

Zbiorniki, które pomieszczą do 31,4 tys. ton wody, mają być gotowe na początku czerwca. Jeśli filtrowanie wody i chłodzenie reaktorów nie zacznie funkcjonować zgodnie z planem, to do grudnia każdego miesiąca będą oddawane do użytku kolejne zbiorniki o dużej pojemności.

Tepco musi obecnie wypompować blisko 70 tys. ton skażonej substancjami promieniotwórczymi wody z budynków turbin i z tuneli. Wody tej użyto do awaryjnego schładzania uszkodzonych reaktorów. Przeszkadza ona w naprawie systemów chłodzących i stanowi zagrożenie dla robotników.

W rezultacie silnego trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami, 11 marca doszło do awarii systemów chłodzenia i uszkodzenia czterech z sześciu bloków reaktorowych elektrowni Fukushima I wraz z emisją substancji radioaktywnych do otoczenia. Jest to najpoważniejszy cywilny wypadek nuklearny od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.

d1czaq1

Podziel się opinią

Share
d1czaq1
d1czaq1
Więcej tematów