Trwa ładowanie...

Japonia: epidemia niewyspania stanowi poważny problem dla gospodarki. Wprowadza się nagrody za wysypianie

Japonia zmaga się z epidemią niewyspania. Gospodarka kraju może stracić na zmęczeniu pracowników, dlatego coraz częściej wprowadza się nagrody za wysypianie.

Japonia: epidemia niewyspania stanowi poważny problem dla gospodarki. Wprowadza się nagrody za wysypianieŹródło: iStock.com
d1i7avd
d1i7avd

Japonia - epidemia niewsypania

Według informacji podanych przez Rzeczpospolitą, japońska gospodarka może stracić na niewyspaniu pracowników nawet 138 mld dolarów rocznie. Lokalne władze zabrały się za szukanie rozwiązań dla tego problemu. Wiadomo, że Japończycy należą to najbardziej niewyspanych narodów na świecie. Badania przeprowadzone za pośrednictwem aplikacji fitnesowych ukazały, że Japończycy śpią średnio 6 godzin 45 min. dziennie, czyli najmniej spośród 28 badanych narodów. Brak snu stanowi poważny problem, gdyż sprzyja popełnianiu błędów w pracy, zwiększa łatwość ulegania irytacji, spowalnia refleks i jest bardzo niezdrowy. Przeprowadzone na zlecenie Rand Corporation badanie ukazało, iż Kraj Kwitnącej Wiśni traci aż 2,28% PKB rocznie (138 mld dolarów) z powodu niewyspania swoich obywateli. Dla porównania, Niemcy tracą jedynie 1,56% (60 mld dolarów).

Japonia walczy z epidemią niewyspania - metody rozwiązania problemu

Japońskie firmy nie bagatelizują problemu i coraz więcej z nich zaczyna oferować swoim pracownikom specjalne miejsca przeznaczone do drzemek. W licznych biurach Nextbeat (firma dostarczająca rozwiązania IT) powstały już strategiczne sypialnie osobne dla każdej płci. Zadaniem tych pomieszczeń jest umożliwianie pracownikom odbycie drzemki. Wnoszenie do środka urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony czy laptopy jest jednak surowo zakazane.
Zdaniem członkinie zarządu Nextbeat, Emiko Sumikawy, drzemka może przyczynić się do podniesienia czyjejś efektywności, niemniej niż zbalansowana dieta oraz ćwiczenia. Miejsca do drzemek to nie jest wszystko. Wiele firm posuwa się do ingerencji w życie prywatne pracowników oferując im zachęty finansowe, w zamian za posługiwanie się aplikacją do monitorowania snu, która ma udowodnić, że sypiają przynajmniej 6 godzin dziennie.
Z niedoborem snu w Japonii walczą nie tylko tamtejsze firmy. Japoński rząd już od wielu lat zmaga się z problemem śmierci z przepracowania wśród Japończyków (karoshi) i usiłuje zachęcić obywateli do zwiększenia ilości czasu wolnego. Przykładowo, latem 2018 rozpoczęła się akcja „lśniących poniedziałków”, podczas których firmy zachęcały pracowników, by nie pracowali rano.

d1i7avd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i7avd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj