Janusz Palikot: Tusk chce, by doszło do zamachu
- W pewnym sensie zachowanie Tuska bierze się z zazdrości o mit założycielski PiS, który powstał w 2010 roku, w wyniku śmierci Lecha Kaczyńskiego - mówi Janusz Palikot, lider Ruchu Palikota, w rozmowie z "Polską The Times". - PiS ma najwięcej głosów pozytywnych po stronie wyznawców religii smoleńskiej - dodaje.
- Platforma w następnych wyborach będzie miała dużo mniej niż 30 proc., w granicach dwudziestu kilku. Tusk zdaje się coraz lepiej to rozumieć, bo bardzo mocno podkręca spiralę emocji - ocenia polityk.
Uzasadnia swoją ocenę analizując zachowanie PO w ostatnim czasie. Chodzi m.in. o prowokację "Rzeczpospolitej" dotyczącą trotylu, kiedy to przez pół dnia nie reagowały na nią ani prokuratura, ani rząd, żeby - zdaniem Palikota - rozkręcić emocje Kaczyńskiego. - Później mamy Brunona K. i planowanie tak zwanego zamachu. To jest takie rozhuśtanie emocji na maksymalnej nucie, z cynicznym założeniem, że ze strony kogoś dojdzie do realnego zamachu czy próby zamachu - konkluduje.
Twórca Ruchu Palikota uważa, że w tej atmosferze absolutnej zawziętości uda się zachować poziom podziału strachu przed PiS i trzymania się Platformy. Jego zdaniem jest to taki rodzaj cynizmu, gdzie wkalkulowane jest nawet to, że dojdzie do zamachu i ktoś realnie straci życie.
- Mimo że atmosfera sięga prawie morderstwa politycznego, to i tak przeprowadzenie takiego scenariusza się nie uda. Część radykałów, która mówi o rytualnym morderstwie, przejdzie na stronę neofaszystów, Młodzieży Wszechpolskiej. Nastąpi dekoncentracja wokół Kaczyńskiego, co nie spodoba się ani jemu, ani Tuskowi. Część ludzi zaś, która ma już tego wszystkiego serdecznie dosyć, nie patrząc na Platformę, zagłosuje na Ruch Palikota - dodaje polityk.