Trwa ładowanie...
d3myra5
21-10-2012 20:05

Jan Paweł II patronem słowackich ratowników górskich

Błogosławiony Jan Paweł II został patronem słowackich ratowników górskich. Uroczyste ogłoszenie watykańskiego dekretu w ten sprawie i poświęcenie sztandaru odbyło się w miejscowości Tierchowa na północy Słowacji.

d3myra5
d3myra5

Mszę świętą w kościele pw. świętych Cyryla i Metodego w Tierchowej koncelebrowali nuncjusz apostolski na Słowacji abp Mario Giordana oraz ordynariusz sił zbrojnych i jednostek paramilitarnych Słowacji bp Frantiszek Rabek. W uroczystości poświęcenia sztandaru wzięli udział przedstawiciele słowackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, ratownicy Horskiej Zachrannej Slużby (HZS) i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Przybyli wierni z pobliskich miejscowości na Słowacji i z Polski.

- Uzyskanie zgody Watykanu trwało kilka lat. Propozycja ratowników musiała uzyskać poparcie słowackiego episkopatu i nuncjatury - przypomniał biskup Frantiszek Rabek.

Szef HZS Josef Janiga powiedział, że "Jan Paweł II został wybrany na patrona słowackich ratowników, ponieważ jego osoba jest bliska zarówno Polakom, jak i Słowakom. Miłował nasze, wspólne Tatry, wędrował po ich obu stronach: słowackiej i polskiej. Jego patronat jeszcze bardziej zbliży naszych kolegów z polskimi przyjaciółmi z GOPR".

3 lipca 1995 roku, podczas pielgrzymki na Słowację, Jan Paweł II odpoczywał w hotelu "Śląski Dom" położonym w Dolinie Wielickiej u stóp Gerlacha. Apartament, w którym przebywał, został potem przekształcony w izbę pamięci.

d3myra5

- To wzruszająca chwila. Jan Paweł II kochał Tatry. Był wspaniałym człowiekiem. Jego wstawiennictwo jest szczególnie cennym darem dla nas, ratowników, którzy niemal każdego dnia lawirują na granicy życia i śmierci - powiedział ratownik Rastislav Szroba.

W 4-tysięcznej wsi Tierchowa, u podnóży Małej Fatry, 25 stycznia 1688 roku urodził się legendarny zbójnik Juraj Janosik. Jego pomnik znajduje się u wylotu Doliny Wratnej.

Górskie Pogotowie Ratunkowe (HZS) jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa Alpejskiego. Korzenie HZS sięgają roku 1882, kiedy Węgierskie Towarzystwo Karpackie przeprowadziło pierwsze szkolenie ratownicze dla przewodników górskich. HZS ma swoją siedzibę w Starym Smokowcu, w Wysokich Tatrach. Ratownicy działają również na terenie Niżnych Tatr, Wielkiej i Małej Fatry, Słowackiego Raju, słowackich Pienin i Beskidu Żywieckiego.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj