Trwa ładowanie...
dv7dr9a

Jan Paweł II ma symbolicznie witać przyjezdnych

Politycy rządzącej w Rzymie centrolewicy zaczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przesunięcie i obrócenie pomnika Jana Pawła II przed dworcem Termini. Chodzi głównie o to, by papież stał na pomniku zwrócony twarzą do wychodzących ze stacji, a nie tyłem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Jana Pawła II w Paryżu
Pomnik Jana Pawła II w Paryżu (PAP/EPA, Fot: Etienne Laurent)
dv7dr9a

Pomnik dłuta Oliviero Rainaldiego, odsłonięty w 2011 roku na ruchliwym placu przed dworcem, wzbudził wtedy gorące polemiki, a nawet protesty, ponieważ uznano, że jego pierwsza wersja jest wyjątkowo nieudana czy wręcz szpetna. Zwracano uwagę na to, że postać na pomniku nie przypomina w ogóle papieża. Kontrowersje wywołała sama koncepcja artystyczna, czyli przedstawienie Jana Pawła II okrytego rozchylonym płaszczem, który porównano w druzgocących recenzjach do "budki wartowniczej". Słów krytyki nie szczędził Watykan.

Władze Wiecznego Miasta nakłoniły włoskiego rzeźbiarza, by poprawił swe dzieło. Wprowadził on korekty, które nie wszystkich jednak przekonały, ale na pewno zmieniły monument na korzyść.

Obecnie, na niecałe trzy miesiące przed inauguracją Roku Świętego i spodziewanym napływem pielgrzymów, pojawił się wniosek, by pomnik przestawić w bardziej widoczne miejsce i obrócić o 180 stopni.

dv7dr9a

Jeden z pomysłodawców tej inicjatywy, senator centrolewicowej Partii Demokratycznej Stefano Pedica oświadczył, że nie do przyjęcia jest to, że turyści przybywający do Rzymu i wychodzący z dworca widzą postać na pomniku odwróconą plecami, a sam pomnik schowany za pętlą autobusów.

- A największą przykrość wywołują miny tych, którzy odkrywają potem, że jest to pomnik Jana Pawła II - dodał senator, cytowany przez włoskie media. Wnioskodawcy domagają się od władz stolicy ustawienia pomnika tuż przed dworcem Termini tak, aby symbolicznie witał on podróżnych.

Okazja, zauważa się, jest dobra, bo w rejonie największej rzymskiej stacji rozpoczęły się właśnie roboty w ramach przygotowań do Roku Świętego.

dv7dr9a

Podziel się opinią

Share
dv7dr9a
dv7dr9a
Więcej tematów