Trwa ładowanie...
d1jrf8t

Jan Paweł II - błogosławiony już w październiku?

Jan Paweł II może zostać beatyfikowany już w
październiku - powiedział sekretarz Kongregacji Spraw
Kanonizacyjnych arcybiskup Edward Nowak w wywiadzie dla
poniedziałkowego wydania włoskiego dziennika "Corriere della
Sera".

d1jrf8t
d1jrf8t

Podkreślił, że przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego będzie możliwe dzięki powszechnemu żądaniu wiernych.

To nie kościelna hierarchia kanonizuje czy beatyfikuje, ani kiedyś, ani teraz, ale lud, który dostrzega i wskazuje świętość osoby. Pierwsza inicjatywa należy zawsze do ludu i nazywa się "opinią świętości". Słysząc o niej Kościół zwołuje świadków, zbiera dokumentację i w końcu weryfikuje świadectwa - przypomniał arcybiskup Nowak i dodał, że wznoszone przez wiernych podczas pogrzebu okrzyki "święty, święty!" były czymś, jak to ujął, fantastycznym.

Jego zdaniem, Jan Paweł II mógłby zostać beatyfikowany w październiku podczas najbliższego synodu biskupów.

"Corriere della Sera" podało, że w Watykanie trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem do nowego papieża o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

d1jrf8t

Arcybiskup Nowak nie zgodził się z opinią, że beatyfikacja papieża przebiega zawsze długo, gdyż trzeba zebrać bardzo dużo dokumentów. Życie Papieża toczy się na oczach wszystkich, w związku z tym zgromadzenie dokumentacji jest łatwe. Cały świat widział, jak umierał, wszyscy jesteśmy świadkami jego heroicznych cnót - powiedział.

Podkreślił, że w procesie beatyfikacyjnym nie zostaną uwzględnione przypadki uzdrowień za życia Papieża, ale te, do jakich doszło dopiero po śmierci, za jego wstawiennictwem. Jak stwierdził sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, skoro już teraz jest ich tyle, łatwo będzie o nowe.

Sylwia Wysocka

d1jrf8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jrf8t
Więcej tematów