Trwa ładowanie...
d3ukwc1
21-01-2005 18:20

Jan Nowak-Jeziorański - warszawiak związany z Krakowem

Do połowy masztu opuszczono znajdującą się na budynku krakowskiego magistratu flagę miasta, dodatkowo spowitą kirem. W ten sposób uczczono pamięć Jana Nowaka-Jeziorańskiego, warszawiaka, bardzo związanego z Krakowem. Nowak-Jeziorański zmarł w Warszawie w nocy z czwartku na piątek. Miał 92 lata.

d3ukwc1
d3ukwc1

Od poniedziałku w holu Urzędu Miasta Krakowa wyłożona zostanie Księga Kondolencyjna. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że wystąpi do Rady Miasta o nadanie imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego jednej z ulic.

Władze miasta zamierzają też ufundować tablicę pamiątkową, która zostanie wmurowana w ścianę kamienicy, w której mieszkał Jan Nowak- Jeziorański, przebywając w Krakowie.

W przyszłym tygodniu w magistracie otwarta zostanie wystawa fotografii autorstwa Wiesława Majki przedstawiająca chwile, które w ostatnich latach Nowak-Jeziorański spędził w Krakowie.

Na Cmentarzu Rakowickim na grobowcu, w którym spoczywa małżonka Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jadwiga Jeziorańska, zapłonie znicz i złożone zostaną kwiaty od prezydenta.

d3ukwc1

W 1997 r. Jan Nowak-Jeziorański otrzymał Srebrny Medal "Cracoviae Merenti" - wyróżnienie przyznawane za szczególne zasługi dla miasta. Podczas uroczystości podkreślano jego działalność dobroczynną na rzecz Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii (obecnie to Uniwersytecki Szpital Dziecięcy).

Przez lata Jan Nowak-Jeziorański wspierał działającą w tym szpitalu Klinikę Hematologii Dziecięcej, a dzięki jego wysiłkom potrzeby szpitala dostrzegała amerykańska Polonia oraz działające w USA fundacje i stowarzyszenia.

W 2001 Jan Nowak-Jeziorański został honorowym obywatelem miasta. Tytułem tym nagrodzono go za "zasługi dla Niepodległości Polski, za niezłomną wiarę w ostateczne zwycięstwo Prawdy i Sprawiedliwości, za podtrzymywanie Ducha Narodu w najtrudniejszych powojennych latach".

Jan Nowak-Jeziorański odbierając wówczas tytuł, mówił, że Kraków był dla niego zawsze "sercem ojczyzny", "wielkiej duchowej i materialnej wspólnoty pokoleń minionych, obecnych i przyszłych". Czując się cząstką ojczyzny, czuję się także cząstką Krakowa - powiedział.

d3ukwc1

To właśnie w Krakowie Jan Nowak-Jeziorański znalazł schronienie i opiekę podczas wojny. W Krakowie uczyła się i wychowywała jego żona, Jadwiga. Kraków jest też siedzibą "Tygodnika Powszechnego", który w czasach powojennych - jak mówił - Jan Nowak-Jeziorański "był jak samotne światełko" i choć szykanowany i kneblowany "nigdy prawdy nie zdradził".

Kiedy Jan Nowak-Jeziorański został dyrektorem Radia Wolna Europa - jedna z pierwszych jego decyzji dotyczyła zdobycia nagrania hejnału krakowskiego. Później przez lata melodia hejnału rozbrzmiewała na cały świat z nadajników RWE w Lizbonie.

W maju 2000 r. Jan Nowak-Jeziorański otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 2001 r. Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera za publicystykę o tematyce społecznej, "która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności". Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznała mu tytuł Człowieka Roku 2003.

d3ukwc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ukwc1
Więcej tematów