Jan Maria Rokita: kopalnie trzeba zamykać
Rozmowy Radia Plus
W tej chwili innego wyjścia nie ma, kopalnie trzeba zamykać - mówi w Radiu Plus Jan Maria Rokita. Polski nie stać już na utrzymywanie nierentownych zakładów dodaje poseł Platformy Obywatelskiej.
Tomasz Sekielski: Dojdzie do wybuchu niezadowolenia społecznego na Śląsku?
Jan Maria Rokita: Wygląda na to, że jest bardzo wielka możliwość. Czytam w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, że 95 procent górników w referendum oddało swój głos za strajkiem, a nawet w takich kopalniach jak „Bogdanka”, która osiąga zyski, nie grozi jej likwidacja, jest w procesie prywatyzacji, zdaje się ma bardzo dobre perspektywy. Wygląda na to, że Śląsk jest za strajkiem.
Tomasz Sekielski: Związkowcy wiedzą, dokąd prowadzą górników?
Jan Maria Rokita: Wie Pan, związkowcy zazwyczaj, choć nie chcę mówić niczego złego o związkowcach, więc to zazwyczaj wycofuję, związkowcy dość często prowadzą załogi w kierunku pogorszenia ich perspektywy. Strajk na Śląsku dzisiaj podobnie jak parę lat temu nie załatwi żadnego z problemów, dlatego, że nawet gdyby hipotetycznie udało się wymusić przy pomocy strajku generalnego na Millerze wycofanie się całkowicie z programu restrukturyzacji górnictwa to będzie to kolejne fiasko perspektyw dla Śląska i kolejne fiasko perspektyw dla polskiego górnictwa, ponieważ wkrótce rozpocznie się głębszy kryzys. Tak już przecież wiele razy było. Kolejne rządy solidarnościowe rozpoczynały reformę górnictwa, rządy SLD je wstrzymywały. Rozpoczęła Suchocka wstrzymał Pawlak, wznowił Buzek wstrzymał Miller. Dzisiaj się okazuje, że jednak reforma górnictwa jest konieczna. Pewnych rzeczy się nie odwróci. To jest bieg zdarzeń ekonomicznych, znanych od bardzo wielu lat.
Tomasz Sekielski: Czyli co, muszą paść niektóre kopalnie?
Jan Maria Rokita: Oczywiście, ze tak. Problem polega na tym czy zostaną zamknięte w sposób kontrolowany tak jak to się działo w cywilizowanych krajach w Niemczech, a Anglii, we Francji.
Tomasz Sekielski: W Anglii nie do końca.
Jan Maria Rokita: To prawda. W Anglii najmniej cywilizowanie, bo w Anglii właśnie odbył się ten potężny strajk generalny, który został niejako siłą zduszony. We Francji północnej w okręgu Lilf, w zagłębiu Rury w Niemczech zamykano kpalni9e w sposób kontrolowany i tam to odbyło się bez takiego wielkiego kryzysu. Są więc dwie możliwości, albo to się odbędzie w pewnej współpracy i ten proces będzie kontrolowany i w związku z tym mniej dolegliwy i dla ludzi i dla państwa, albo to się będzie odbywać w sposób nie cywilizowany to znaczy kopalnie będą po prostu padać nawet wtedy, kiedy nie będą sobie tego życzyć górnicy ani rząd.
Poranna rozmowa SEKIELSKI PLUS jest emitowana od poniedziałku do piątku o 8.02 na antenie Radia Plus. Najważniejsi goście, najistotniejsze pytania, tylko ważne odpowiedzi – codziennie rano dowiesz się o czym powinieneś wiedzieć. Tomasz Sekielski dziennikarz TVN w Radio Plus. (Radio Plus/mag)