Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kraków
16-06-2005 (16:50)

Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał "Laur Krakowa XXI wieku"

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor muzyki
poważnej, teatralnej i filmowej otrzymał "Laur Krakowa
XXI wieku". Nagrodę przyznaje kapituła złożona z przedstawicieli
świata kultury, nauki i biznesu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał "Laur Krakowa XXI wieku"
(PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
WP

Podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa podkreślano, że Jan Kanty Pawluśkiewicz mocno wpisuje się w życie Krakowa, jego atmosferę i klimat, a jego twórczość "oddziałuje na najgłębsze i najlepsze pokłady wnętrza ludzkiego".

Laureat otrzymał rzeźbę autorstwa Leszka Wątora. Niespodziankę sprawili Pawluśkiewiczowi przyjaciele - poeta Bronisław Maj wygłosił poemat-laudację na jego część, a Grzegorz Turnau zaśpiewał skomponowane przez Pawluśkiewicza piosenki "Linoskoczek" i "Dni, których nie znamy".

Jan Kanty Pawluśkiewicz pochodzi z Nowego Targu. Mieszka i pracuje w Krakowie. W drugiej połowie lat 60. z Markiem Grechutą stworzył studencki zespół "Anawa". Od początku lat 70. związany jest z "Piwnicą pod Baranami". Oprócz piosenek oraz muzyki teatralnej i filmowej napisał m.in. "Nieszpory Ludźmierskie", "Harfy Papuszy", oratorium "Droga, Życie, Miłość".

WP

Pawluśkiewiczowi został poświęcony odbywający się w tym roku w Krakowie Festiwal Twórców Krakowskich.

Polub WP Wiadomości
WP
WP