Jamajka pod skrzydłami kobiety
Jamajka zachwyca krajobrazami oraz bogatą kulturą, jest często wymienia jako cel podróży marzeń wielu osób. Jednak ta ojczyzna reggae, ska i dancehall od lat zmaga się z bezprawiem. Notuje najwyższe na świecie wskaźniki popełnianych przestępstw, a ich ciągły wzrost zagraża jednemu z najważniejszych sektorów gospodarczych Jamajki, turystyce. Dochodzi też kwestia wszechobecnej biedy i bezrobocia wśród wyspiarzy. Jak poradzi sobie z tymi trudnymi problemami pierwsza kobieta premier?
17.03.2006 | aktual.: 27.03.2006 11:04
Urząd Prezesa Rady Ministrów już w kwietniu obejmie, pierwszy raz w historii Jamajki, kobieta – 60-letnia Portia Simpson Miller. Na tak wysoką pozycję zapracowała czynnie uczestnicząc w życiu politycznym. Należy do wielu znaczących organizacji, była mianowana na wiele ważnych stanowisk, takich jak, Minister Pracy, Minister Opieki Społecznej czy Minister Samorządu Lokalnego; przewodniczyła socjaldemokratycznej Ludowej Partii Narodowej, w której zaczynała swoją karierę polityczną, była p.o. premiera.
Z Ludowej Partii Narodowej (PNP) wywodzi się również ustępujący premier PJ Patterson, który piastował ten urząd przez ostatnie 14 lat. Z upływem czasu rząd Pattersona zbierał coraz więcej głosów krytyki za wzrost przestępczości na wyspie oraz szerzącą się korupcję w administracji publicznej.
Urząd premiera oficjalnie zostanie przekazany w kwietniu. Na pomoc nowej premier w poprawie bytu liczą głównie kobiety, bezrobotni oraz najuboższe warstwy społeczeństwa. Jest uważana za osobę zdeterminowaną i wiarygodną; za osobę, która, mimo iż wywodzi się z biedoty potrafiła dotrzeć do najwyższego stanowiska w państwie. Oczywiście słyszy się też głosy krytyki i zarzutów. Jej przeciwnicy twierdzą, że pani Miller nie posiada umiejętności wymaganych przy objęciu tak ważnego odpowiedzialnego stanowiska. To jednak okaże się już za kilka miesięcy, kiedy przyjdą pierwsze podsumowania jej rządów.
Prywatnie Portia Miller lubi słuchać muzyki, jeździć konno i boksować. Na Uniwersytecie w Miami ukończyła licencjat z administracji publicznej, posiada również dyplom obsługi komputera i programowania oraz dyplom z Public Relations. Jest najpopularniejszą kobietą na Jamajce.
Marta Łachacz