PolskaJakubiak: stadion narodowy może nigdy nie powstać

Jakubiak: stadion narodowy może nigdy nie powstać


Minister sportu Elżbieta Jakubiak uważa, że jeśli dojdzie do zmiany lokalizacji Stadionu Narodowego, to obiekt ten nigdy nie powstanie. Przeniesienie lokalizacji na błonia Stadionu X-lecia tłumaczy zaś obawami, że w nasypie wznoszonym z gruzów powojennej Warszawy mogłyby się znajdować szczątki ludzkie.

Jakubiak: stadion narodowy może nigdy nie powstać
Źródło zdjęć: © PAP

Jakubiak podkreśliła, że państwo jest właścicielem terenu, na którym ma powstać nowy stadion i decyzja w sprawie jego wykorzystania należy do rządu. Kwestionowanie tej lokalizacji przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz minister sportu uznała za nieroztropne.

W przypadku zmiany lokalizacji musiałby znaleźć się odpowiedni teren. Musi być do niego odpowiednia komunikacja. Później trzeba do tego przekonać UEFA. Istnieje umowa rządu, miast gospodarzy i PZPN. Zapisano w niej, że mecz rozpoczęcia będzie w Warszawie. Wynegocjowanie zmian byłoby bardzo trudne. Uważam, że odbieranie szansy Warszawie na organizację spotkania otwarcia powinno być ogłoszone przed wyborami. Po zmianie lokalizacji stadion nigdy nie powstanie - oceniła Jakubiak.

Mam nadzieję, że poseł z Warszawy Donald Tusk nie podzieli opinii pani Hanny Gronkiewicz-Waltz i przyłączy się do głosów innych stołecznych posłów, aby nie wstrzymywać prac nad przygotowaniami do Euro-2012. Liczę, że ruszą one z wielką determinacją. Trzeba wybrać projektantów do połowy listopada, a może nawet szybciej. Możemy stracić szansę na wielką modernizację kraju. Trzeba bowiem liczyć się z konkurencją - dodała minister.

Zdaniem Jakubiak, decyzja o lokalizacji stadionu była dobrze przemyślana i poparta ekspertyzami.

To prawda, że warunki zabudowy zostały wydane na teren - na całą działkę i w oparciu o studium, co ma się tam znaleźć. Prezydent Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję opierając się na tym, że stadion jest wewnątrz starego stadionu. Przeprowadziliśmy jednak ekspertyzy, które wykazują, że lepiej jest budować na błoniach. W związku z tym dziś wystąpimy o nową decyzję lokalizacyjną do wojewody, by mieć zaakceptowany ten koncept - zapowiedziała minister sportu.

Zarzuca mi się, że podjęłam decyzję lekkomyślnie, bowiem tereny są dużo warte. W planie zagospodarowania miasta są one ujęte jako teren rekreacyjno-sportowy i nie wolno robić wyceny komercyjnej. To są sztucznie tworzone cyfry. We wcześniejszych dokumentach zapisano, że Warszawa oczekuje powstania na tych terenach stadionu, hali sportowej i innych obiektów towarzyszących - powiedziała minister Jakubiak.

Nie miałam powodu, by nabrać wątpliwości co do tego, że miasto nie zgadza się z decyzjami rządu. Wszystko jest bowiem dokładnie poświadczone. Decyzja o podaniu w wątpliwość celowości budowania tam stadionu jest potwornym błędem. Dyskusje czas zakończyć - musimy się bardzo spieszyć z przygotowaniem projektów. Zdają sobie z tego sprawę prezydenci pozostałych miast - dodała.

Minister wyjaśniła, że nigdy nie sprzeciwiała się też budowie innych stadionów, w tym obiektu dla Legii. Jej zdaniem jednak po decyzji o przyznaniu Polsce ME, miasto i właściciele klubu powinni się zastanowić czy potrzebują tak dużego obiektu - na ponad 30 tysięcy. Nie chcemy, żeby te stadiony były dla siebie konkurencją - powiedziała Jakubiak.

Zdaniem minister, bezpieczeństwo realizacji inwestycji i bezpieczeństwo projektu Euro-2012 dla Polski były głównymi kryteriami wyboru lokalizacji Stadionu Narodowego na plantach obok istniejącego Stadionu X-lecia.

Zdecydowaliśmy się budować na plantach, bowiem boimy się zawartości nasypu obecnego stadionu. Powstał on z gruzów Warszawy. Eksperci ocenili, że trudno ocenić co się w nich znajdzie - może nawet szczątki ludzkie, co zatrzymałoby całą inwestycję - wyjaśniła minister.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)