Jako samodzielny polityk Andrzej Duda nie istnieje. Nasz sondaż
Jest niesamodzielny, PiS nie liczy się z jego zdaniem, a w sprawie referendum konsultacyjnego poniósł porażkę. Tak prezydenta Andrzeja Dudę postrzegają uczestnicy sondażu dla WP przeprowadzonego na panelu Ariadna.
02.08.2018 | aktual.: 02.08.2018 17:09
Prezydent Andrzej Duda 20 lipca przesłał do Senatu wniosek o zarządzeniu referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji. Chciał, aby Polacy wzięli w nim udział 10 i 11 listopada 2018 roku. Pomysł referendum to było jego "dziecko" - gdy ogłaszał swoje plany ponad rok temu, kompletnie zaskoczył i PiS, i samego Jarosława Kaczyńskiego.
Głowa państwa postawiła 10 pytań, m.in. o to czy: Polacy chcą w ogóle nowej Konstytucji; są za systemem prezydenckim czy gabinetowym; chcą wpisania do Konstytucji spraw socjalnych. Andrzej Duda argumentował, że Polska potrzebuje nowoczesnej Ustawy Zasadniczej na miarę XXI w.
PiS: Prezydencie, nic się nie stało
PiS od początku uważał, że inicjatywa prezydenta jest przedwczesna, a w referendum weźmie udział niewystarczająca liczba uprawnionych do głosowania, więc będzie ono nieważne. Andrzej Duda nie wziął tych zastrzeżeń pod uwagę.
Skończyło się na tym, że 25 lipca Senat opowiedział się przeciwko referendum – senatorowie PO wniosku nie poparli, a PiS w większości wstrzymali się od głosu. W tej sytuacji głosy wstrzymujące w rzeczywistości były głosami przeciwko referendum.
Już następnego dnia partyjny przekaz dnia PiS brzmiał: wszystkiemu winna jest Platforma, a odrzucenie weta to sukces prezydenta, bo zainicjował dyskusję w temacie ważnym dla narodu i kraju. Jeśli opozycja i protestujący przeciwko „reformom” wymiaru sprawiedliwości liczyli na to, że prezydent w odwecie zawetuje pakiet ustaw sądowych, to przeliczyli się.
Dzień, w którym skończył się trójpodział władzy
Już dzień po odrzuceniu wniosku referendalnego, prezydent Duda podpisał nowelizację. 26 lipca został okrzyknięty przez opozycję dniem, w którym w Polsce skończyła się demokracja - PiS przejął pełną kontrolę nad władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
To wtedy zapytaliśmy Polaków co sądzą o pozycji Andrzeja Dudy i jego rzeczywistej roli w państwie.
Blisko połowa uczestników sondażu - 49 proc. - nie dała się przekonać do pisowskiego przekazu dnia. Dla tej grupy jest jasne, że prezydent poniósł w sprawie referendum porażkę. Bardziej bolesne dla Andrzeja Dudy może być jednak to, że jest postrzegany jako polityk niesamodzielny. Tak uważa 54 proc. badanych. O tym, że ze zdaniem prezydenta nie liczy się rząd Zjednoczonej Prawicy jest przekonanych 41 proc.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 27-30 lipca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1041). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl