Jaka pogoda będzie w najbliższych dniach?
W najbliższych dniach pogoda poprawi się, opady będą mniej intensywne, ale wystąpią burze. Obecnie najgorsza sytuacja hydrologiczna jest w woj. opolskim i śląskim, obniżył się natomiast stan wód w dorzeczach górnej Wisły i górnej Odry - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
19.05.2010 | aktual.: 19.05.2010 16:02
Zobacz galerię: Polska walczy z powodzią
Według synoptyków, poziom opadów w najbliższych dniach powinien kształtować się w granicach 5-15 mm na całym obszarze kraju. W czwartek i piątek spodziewane są burze; opady będą zatem większe - na poziomie 30-50 mm. IMiGW zwraca jednak uwagę, że będą one występować tylko lokalnie.
Obecnie - według IMiGW - stan wody w Wiśle układa się w strefie wody wysokiej, a stan wody na Odrze - w strefie wody średniej i wysokiej. Najwyższy stan wody jest na Wiśle w Zawichoście - 868 cm, o 248 cm powyżej stanu alarmowego. W czwartek może sięgnąć 890 cm.
Według Instytutu sytuację pogarsza fakt, że podwyższone stany wody - tzw. okołoalarmowe - utrzymują się na długich odcinkach Wisły i Odry. W związku z tym obniżenie ich w danym rejonie może trwać nawet trzy doby.
Główny meteorolog IMiGW Marianna Sasim poinformowała również, że fala wezbraniowa na Wiśle spływa już do środkowego biegu rzeki. Wciąż jednak się ona formuje, bo nie spłynęła jeszcze woda ze wszystkich dopływów rzeki. W dorzeczu górnej Wisły poziom wody obniżył się i jest niższy od stanów ostrzegawczych. Obniżanie się poziomu wody od godz. 11.00 jest obserwowane także w Krakowie.
W weekend fala wezbraniowa dotrze do Warszawy; Instytut prognozuje, że będzie ona wyższa niż podczas powodzi w 2001 r., gdy osiągnęła 705 cm. Rano poziom Wisły w stolicy wynosił 341 cm, w czwartek ma to być 415 cm, w piątek - 750 cm, a w sobotę - 800 cm.
Sasim przypomniała, że najwyższy stan wody był notowany w Warszawie podczas powodzi w 1962 r. - wyniósł wówczas 787 cm.
W środę w dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone są na 65 stacjach wodowskazowych: na 10 w woj. śląskim, na 17 w woj. małopolskim, na 16 w woj. świętokrzyskim, na 15 w woj. podkarpackim, na 4 w woj. łódzkim, na 1 w woj. lubelskim i na 2 w woj. mazowieckim. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 49 wodowskazach.
W dorzeczu Odry stany alarmowe zostały przekroczone na 58 stacjach wodowskazowych: na 11 w woj. śląskim, na 19 w woj. opolskim, na 12 w woj. dolnośląskim, na 9 w woj. łódzkim, na 3 w woj. lubuskim, na 1 w woj. kujawsko-pomorskim i na 3 w województwie wielkopolskim. Stany wód powyżej ostrzegawczych notowane są na 24 wodowskazach.