Jaka jest spuścizna legendarnego "kuriera z Warszawy"?
"Co po Janie Nowaku-Jeziorańskim?" - spotkaniem pod tym hasłem rozpoczęto obchody piątej rocznicy śmierci legendarnego "kuriera z Warszawy" i wieloletniego szefa polskiej sekcji Radia Wolna Europa. O spuściźnie Jana Nowaka-Jeziorańskiego dyskutowali w Warszawie jego przyjaciele i współpracownicy - między innymi Władysław Bartoszewski, Stefan Bratkowski, Jacek Taylor i Adolf Juzwenko.
18.01.2010 | aktual.: 18.01.2010 23:16
Zdaniem Stefana Bratkowskiego - przykład Nowaka-Jeziorańskiego jest szczególnie ważny dla dziennikarzy. Pamiętać o Nowaku, to znaczy pamiętać o jego postawie - dążeniu do prawdy, uczciwości informacji oraz posiadaniu własnych poglądów - tłumaczył prezes honorowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
We wrocławskim Zakładzie im. Ossolińskich znajduje się bogate archiwum Nowaka-Jeziorańskiego. Jak tłumaczy dyrektor Ossolineum - Adolf Juzwenko - jest to wspaniałe źródło wiedzy o samym Nowaku-Jeziorańskim i czasach w których żył. Archiwum jest już uporządkowane i otwarte dla badaczy, a zespół historyków opracowuje jego wydanie.
Jan Nowak-Jeziorański chciał widzieć Polskę otwartą na sprawy wschodnie - wyjaśniał Jan Andrzej Dąbrowski, prezes Kolegium Europy Wschodniej. Efekty tej perspektywy widać do dzisiaj. To Nowak-Jeziorański zabiegał o przyjęcie państw bałtyckich do NATO. Gorąco wspierał powstanie wolnych mediów nadających niezależną informację na Białoruś. Był też zwolennikiem zbliżenia z Ukrainą, mimo historycznych zaszłości - wylicza Jan Andrzej Dąbrowski.
Spotkanie w warszawskim Radio Cafe zorganizowało Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Jan Nowak Jeziorański zmarł 20 stycznia 2005 roku w Warszawie, przeżywszy 91 lat.
We wtorek w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w Warszawie odbędzie się uroczysta msza święta za duszę śp. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Mszę świętą odprawi arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi arcybiskup Józef Życiński. 20 stycznia o godzinie 12:00 na Powązkach odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów na grobie Jana Nowaka-Jeziorańskiego.