Trwa ładowanie...
21-09-2007 00:05

Jak zrozumieć "Pater Noster"

Księża i wierni po decyzji papieża Benedykta XVI zezwalającej na odprawianie bez ograniczeń mszy po łacinie ruszyli uczyć zapomnianego języka - pisze gazeta "Metro".

Jak zrozumieć "Pater Noster"Źródło: Jupiterimages
d1ur7d3
d1ur7d3

Magda Wójcik, studentka filologii z Warszawy, która udziela korepetycji z łaciny, mówi, że jeszcze pół roku temu wieszała na każdym przystanku ogłoszenia, że uczy łaciny, i odzew był zerowy. Teraz, choć nie reklamuję się nigdzie, telefony się urywają. W tej chwili daje lekcje ośmiu osobom, w tym pięciu księżom. Duchowni mówią, że chcą się nauczyć języka, w którym będą odprawiać msze. Wierni - że nie chcą uczestniczyć w mszach, których nie rozumieją.

Pęd do nauki zapomnianego języka to konsekwencja niedawnej decyzji papieża Benedykta XVI przywracającej mszę łacińską. Zgodnie z nią każdy ksiądz może bez żadnych ograniczeń i nie pytając o zgodę biskupa (jak było dawniej), odprawiać mszę w tzw. rycie łacińskim - czyli w tym języku i stojąc tyłem do wiernych.

Zainteresowanie łaciną wyraźnie ruszyło za sprawą decyzji papieża, ale jeszcze za wcześnie, by ocenić rozmiar tego zjawiska - mówi ks. dr Wojciech Grygiel z Bractwa św. Piotra, które od dawna popularyzuje w polskim Kościele msze łacińskie.

Księża co prawda uczą się łaciny w seminariach przez dwa lata po dwie godziny tygodniowo. Zdaniem filologów to zdecydowanie za mało, by potrafili odprawić w niej mszę.

d1ur7d3

Ile kościołów wprowadziło albo wprowadzi wkrótce msze po łacinie, w tej chwili nie wiadomo. Duchowni mówią jednak, że wierni często ich pytają, kiedy zdecydują się na ten obrządek. Niektórzy księża przyjeżdżają specjalnie do mnie do Krakowa, by dać im instruktarz, jak odprawiać po łacinie - mówi ks. Grygiel. Według niego w tej chwili w Polsce odprawić mszę w tym języku potrafi ok. 20-30 księży. (PAP)

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj