PolskaJak zarobić na mieszczuchach

Jak zarobić na mieszczuchach

Turystyka może wspomóc rozwój gmin, które
nie posiadają silnego przemysłu i rolnictwa. Szansą dla nich jest
francuski projekt Retrouvance. Został on sprawdzony
w departamencie Hautes Alpes w 1996 roku, a obecnie wdrożonych
jest już 15 projektów, w tym jeden transgraniczny - francusko-hiszpański - pisze "Głos Wielkopolski".

Podobne realizują Norwegowie i Duńczycy. Francuzi chcą zainspirować swoim pomysłem Rumunów i Polaków. Projekt opiera się na wytyczeniu szlaków pieszych i konnych - mówi Jean-Luc Rouquet, z Generalnej Dyrekcji Lasów Francuskich, szef projektu Retrouvance. Aby został on wdrożony, konieczne jest porozumienie pomiędzy leśnikami i samorządami. Potem tworzy się studium wykonalności, w którym biorą udział mieszkańcy oraz profesjonaliści, którzy projekt będą realizować.

Promuje się to, co najważniejsze dla rozwoju zrównoważonego w danym regionie. Retrouvance ma pomóc w odkrywaniu dziedzictwa kulturowego i walorów przyrodniczych. Dzięki niemu dochodzi do renowacji zabytkowego budownictwa wiejskiego, obiektów położonych w lasach oraz innych zabytków, w tym będących w rękach prywatnych. Francuskie doświadczenia mówią, że generuje on przeciętnie obrót rzędu 200.000-300.000 euro, z czego 60% trafia do kieszeni osób prywatnych - dodaje gazeta.

To ciekawa propozycja - mówi Piotr Grygier, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Na początek zamierzamy projekt ten realizować w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Rychtalskie" na południu Wielkopolski. Urzeczywistnimy w ten sposób zapisy o rozwoju turystyki z Polityki Leśnej Państwa. Projekt ten będzie pierwszym w naszym kraju. Mam nadzieję, że inne dyrekcje pójdą naszym śladem - mówi z optymizmen "Głosowi Wielkopolskiemu Grygier". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)