PolskaJak wypada polska ochrona zdrowia na tle UE?

Jak wypada polska ochrona zdrowia na tle UE?

W Polsce wydatki na ochronę zdrowia są
najniższe w Unii Europejskiej i to zarówno podawane jako procent
PKB, jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tak liczone
wydatki są o dwie trzecie niższe niż w UE - informuje
"Rzeczpospolita".

19.11.2008 | aktual.: 19.11.2008 03:13

Co gorsze różnica wciąż się pogłębia - wynika z raportu naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. A w konsekwencji od roku 2000 zdrowotny cud nad Wisłą gwałtownie wyhamował. Choć żyjemy coraz dłużej, to poprawa nie jest tak znacząca jak w latach 90.

Z raportu wynika, że powoli lecz systematycznie rośnie liczba osób starszych. W 2030 r. osoby po 65 roku życia mają stanowić ponad jedną piątą społeczeństwa. Będzie ich o 3 mln więcej niż teraz. I dzieje się tak, mimo że od 2003 r. rodzi się coraz więcej dzieci. Prognozy przewidują jednak, że po 2011 r. noworodków będzie znowu mniej.

W Polsce umiera sześć niemowląt na każde tysiąc urodzeń. W porównaniu z latami 80. wykonaliśmy ogromny cywilizacyjny skok. Ale w UE umieralność niemowląt jest o jedną czwartą niższa. W naszym kraju najmniejsze dzieci umierają najczęściej w pierwszym tygodniu życia, co według naukowców oznacza, że nie otrzymały właściwej opieki medycznej.

Z raportu wynika, że mamy duże sukcesy w leczeniu zawałów i nowotworów. Polscy lekarze nie umieją natomiast skutecznie leczyć ludzi po udarach mózgu.

Jest u nas także niezwykle dużo wypadków. Z ich powodu umiera 9% ludzi, przede wszystkim bardzo młodych i w średnim wieku (tych ostatnich aż o 70% więcej niż w UE).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)