Trwa ładowanie...
d3bi9kg
24-09-2005 14:05

Jak uczyć dzieci o seksie?

W związku z częstymi ryzykownymi
zachowaniami seksualnymi wśród nastolatków należy prowadzić
systematyczną edukację seksualną i zapewnić młodzieży dostępność
do poradnictwa w zakresie zdrowia seksualnego i prokreacyjnego -
uważają uczestnicy sobotniego 8. Seminarium Europejskiego
Towarzystwa Antykoncepcji (ESC).

d3bi9kg
d3bi9kg

Chcemy poszerzyć edukację seksualną młodzieży, wyjść także poza teren szkół. Mam na myśli przede wszystkim media. Zdrowie to również zdrowie seksualne i młodzież powinna to wiedzieć - podkreślił prezes ESC David Cibula.

Badania Instytutu Matki i Dziecka z 2002 roku pokazały, że Polska należy do krajów o największym odsetku aktywnej seksualnie młodzieży, która w czasie ostatniego stosunku płciowego nie stosowała żadnych metod antykoncepcji - przyznało się do tego 27% dziewcząt i 28% chłopców w wieku 15 lat. Najniższy odsetek takich nastolatków jest w Holandii, Francji i Szwecji - od 3 do 8%.

Nie możemy bać się słowa "seks" w szkołach. Są przecież kulturalne sposoby na przekazanie wiedzy na ten temat, potrzeba tylko chęci i przygotowania - powiedziała prof. Barbara Woynarowska z Instytutu Matki i Dziecka.

Przedstawicielka ESC Raisa Cacciatore z Finlandii mówiła o programie edukacji seksualnej dla młodzieży w tym kraju, który wszedł w życie w 2004 roku. Fińskie Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz pierwszy wprowadziło wówczas do programu szkolnego przedmiot "zdrowie" jako obowiązkowy w szkołach. Przygotowano programy multimedialne, materiały i przeszkolono nauczycieli.

d3bi9kg

Oprócz edukacji seksualnej program skupia się na kwestiach zdrowia reprodukcyjnego. Ma dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość rozpoznania swojego etapu emocjonalnego, fizjologicznego i nauczyć go umiejętności podejmowania decyzji z tym związanych - powiedziała Cacciatore.

W Polsce obowiązuje podstawa programowa z 2002 roku, jednak trwają pracę nad nową. Mimo że w podstawie jest przedmiot "wychowanie w rodzinie", w praktyce go nie ma - podkreśla Woynarowska. Dodała, że w lipcu do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynął projekt Instytutu Spraw Publicznych zakładający wprowadzenie przedmiotu "edukacja prozdrowotna".

ESC zostało założone w 1988 roku w Paryżu. Celem Towarzystwa jest upowszechnienia wiedzy o antykoncepcji i zdrowiu reprodukcyjnym. Od 1998 roku ESC organizuje coroczne seminaria, m.in. w Edynburgu, Genewie czy Budapeszcie. W przyszłym roku seminarium odbędzie się w Stambule.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj