Jak spędzić wakacje nie ruszając się z domu?
Chciałbyś ciekawie spędzić wakacje, ale nie masz pieniędzy? By mieć wspaniałe wakacje nie musisz nigdzie wyjeżdżać. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc w ciekawy sposób spędzić lato, nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania.
W sondzie Wirtualnej Polski na temat wakacji aż 39% odpowiedziało, że nigdzie nie wyjeżdża, zaś 53 % ankietowanych zamierza spędzić urlop w kraju lub za granicą. Niektórzy z Was zastanawiają się w jaki sposób miło spędzić wakacje, nie ruszając się z domu. Podpowiadamy kilka sposobów na tanie i ciekawe spędzenie lata.
Lato w mieście i na wsi
Największą zaletą spędzania lata w mieście jest to, że w większości dużych miast w Polsce codziennie coś się dzieje. Im większe miasto, tym więcej możliwości. W największych miastach są oferty skierowane do różnych grup wiekowych przygotowane z myślą o mieszkańcach poszczególnych dzielnic. Basen, nauka tańca, programy szkoleniowe i kursy, koncerty, warsztaty, gry zespołowe czy pokazy filmowe to tylko niektóre z proponowanych atrakcji. Informacji na temat tego co się dzieje najlepiej szukać na stronach urzędów miast.
W ramach lata na wsi można skorzystać z uroków natury: wybrać się na spacer, grzybobranie czy jagody do lasu, kąpać się w rzecze lub nad jeziorem, organizować ogniska lub grille. Niektóre z gmin, jak np. Nasielsk, przygotowały również ofertę wypoczynkową dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Lato na wsi”, co można sprawdzić w lokalnych gazetach czy stronach internetowych władz samorządowych.
Coś dla najmłodszych
Wraz z początkiem wakacji w większości dużych miast rozpoczęły się akcje „Lato w mieście” skierowane do dzieci i młodzieży. Zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum, spotkania z ciekawymi ludźmi obejmują programy „Lata w mieście” w największych miastach Polski.
W Poznaniu w ramach „Lata w mieście” odbędzie się m.in. cykl spotkań dzieci ze sztuką pod hasłem "Wakacje z Leonardem". Będzie to 10 spotkań warsztatowych, które pomogą dzieciom pogłębić wiedzę na temat patrona warsztatów - Leonarda da Vinci, oraz poszerzyć obszary własnej wyobraźni dzięki uczestnictwu w zajęciach inspirowanych twórczością tego artysty i artysty prowadzącego warsztaty.
W ramach półkolonii artystycznych w Gdańsku można odbyć „Błękitną Wędrówkę” przez oceany, morza, jeziora i rzeki. Zajęcia artystyczne, zabawy i gry, podchody, quizy, rywalizacje mają pomóc dzieciom w odkryciu tajemnic podwodnych głębi: wodnych szlaków wielkich odkrywców, zatopionych statków i skarbów, tajemniczych stworzeń morskich, fascynującej flory i fauny.
Zdaniem Magdy Cychowskiej, jednej z wychowawczyń, biorącej udział w „Lecie w mieście” w Warszawie dzieci i młodzież najwięcej korzystają z lekcji muzealnych. Połączenie zwiedzania z praktyką, szczególnie w przypadku starszych uczniów sprawia, że poprzez zabawę dzieci uczą się wielu pożytecznych rzeczy. – Są organizowane różnego rodzaju wyjścia dla dzieci: na basen, do ZOO, do kina, do muzeum, zwiedzanie z przewodnikiem. Nie sposób się nudzić w ciągu tych dwóch miesięcy, zwłaszcza że z roku na rok zwiększa się oferta proponowanych zajęć, które są coraz ciekawsze. Katarzyna Pieńkowska z Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przyznaje, że akcja „Lato w mieście” w Warszawie jest wyjątkowa, gdyż jest to całkowicie bezpłatna oferta spędzenia wakacji. W innych miastach rodzice dzieci biorących udział w akcji „Lato w mieście” muszą dopłacić stosowną kwotę. Z roku na rok propozycje spędzenia w sposób aktywny wakacji w mieście cieszą się coraz większym zainteresowaniem i w stolicy uczestniczy w nich
kilkanaście tysięcy dzieci. Dla młodszych dzieci przygotowano punkty dziennego pobytu, które są czynne od poniedziałku do piątku, na ogół w godzinach 7.30-17.00. W większości szkół mają one również zapewnione posiłki. Dla starszych dzieci mają być zorganizowane bardziej specjalistyczne zajęcia w domach kultury, bibliotekach, itp. W Centrum Nauki Kopernik są dla nich przygotowywane pokazy dla osób zainteresowanych najnowszymi zdobyczami techniki, poza tym mogą oni wziąć udział w Letniej Szkole Fizyki. Z myślą o młodszych przygotowano ofertę Letnich Ogrodów Muzycznych. Tegoroczne Ogrody Muzyczne poświęcone są kulturze krajów skandynawskich, gdzie dzieci będą miały okazję spotkać się z rudowłosą Pippi Langstrump.
Coś dla starszych
Poza spacerami i jazdą na rowerze starsze osoby mogą spróbować coraz bardziej popularnego Nordic Walking, czyli marszu ze specjalnie przeznaczonymi do tej formy rekreacji kijami. Jacek Dembiński z Fundacji „Aktywni” mówi, że rok 2009 jest przełomowy, jeśli chodzi o popularność tej dyscypliny sportu. W Polsce około 2-3 lata temu pojawiły się pierwsze osoby spacerujące z kijami. Ich liczba znacznie wzrosła, więc obecnie możemy mówić o szaleństwie na punkcie Nordic Walking, ponieważ jest powszechny, dostępny i tani. Wystarczy tylko kupić kije (ich koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych). Jacek Dembiński nie poleca kupowania najtańszych kijów w hipermarkecie: – Najlepsze są kije zrobione z włókna: kompozytu włókna szklanego i węglowego. Są lekkie, trwałe i sprężyste, co sprawia, że kije nie przenoszą drgań na kości, dzięki czemu można uniknąć kontuzji.
Podczas chodzenia czy biegania pracują tylko nogi. W czasie chodzenia z kijami pracuje również górna część ciała – ramiona i tułów. I jest to ich podstawową zaletą, gdyż dzięki temu uruchamiamy podczas marszu nawet 90% mięśni ciała. Spalamy w ten sposób więcej kalorii. Jacek Dembiński zwraca uwagę, by w czasie chodzenia stosować również odpowiednią technikę, której można się nauczyć w czasie ćwiczeń z trenerem. Zajęcia grupowe to koszt kilku lub kilkunastu złotych, zaś indywidualne to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.
Wielokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski kiedyś powiedział, że chodzenie z kijami porządkuje ruch. Stosując tę formę rekreacji można w pozytywny sposób wpłynąć na sposób chodzenia, gdyż chodzenie z kijami zmusza do wyprostowania się i porządnego stawiania kroków, co systematyzuje ruch.
Jacek Dembiński uważa, że Nordic Walking jest godny polecenia szczególnie dla osób starszych. Nie każdy może jeździć na rowerze, czy dźwigać ciężary, jednak prawie każdy może chodzić. Ważny jest przy tym również aspekt psychologiczny chodzenia – w czasie zajęć grupowych można prowadzić konwersację. Poza Nordic Walking można również spróbować ćwiczeń wzmacniających mięśnie, do których stosuje się gumy oporowe. W ten sposób można urozmaicić marsze i wpłynąć na znaczne wzmocnienie mięśni.
Leniwe wakacje
Poza wszelkimi formami aktywnego wypoczynku można również spędzić wakacje czytając książki lub oglądając filmy, czyli organizując sobie czas wolny dosłownie nie wychodząc z domu. Wakacje spędzone na kanapie wcale nie muszą być nudne, a nadrobienie zaległości zarówno czytelniczych, jak i filmowych na pewno wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.
Sonda, w której pytaliśmy o to gdzie spędzacie urlop w miesiącach letnich została przeprowadzona 29 czerwca br. W badaniu brało udział 1682 osób. * Sylwia Mróz, Wirtualna Polska*