Jak się mówi "optymista" po hiszpańsku?

51% europejskich menedżerów na stanowisku kierowniczym uważa, że ich sytuacja ekonomiczna będzie lepsza za 12 miesięcy.

Pomimo trzęsień ziemi, trudności ze sfinalizowaniem konstytucji europejskiej i niepokojących prognoz, dotyczących ptasiej grypy, tegoroczny UPS Europe Business Monitor ujawnia, że liderzy europejskiego biznesu widzą przyszłość swoich firm optymistycznie i nie boją się ekspansji UE. Jednak nie mają zbytniej chęci uczyć się jednego z języków 10 nowych państw członkowskich; wolą mówić po hiszpańsku czy nawet chińsku.

Kiedy zapytano ich, czy za 12 miesięcy sytuacja ich firmy poprawi się, pogorszy, czy też pozostanie bez zmian, ponad połowa (51%) stwierdziła, że sytuacja będzie lepsza. Szczególnie optymistyczni są przedstawiciele kadr kierowniczych z Holandii (58%), Wielkiej Brytanii (55%), Włoch (54%) i Hiszpanii (54%). Co ciekawe, w każdym z tych krajów menedżerowie byli równie pozytywnie nastawieni, co w zeszłorocznym sondażu.

Jednak, choć osoby zarządzające firmami patrzą na przyszłość z optymizmem, nie przewidują wzrostu siły roboczej. 48% sądzi, że zatrudnienie pozostanie bez zmian w stosunku do chwili obecnej. Zaledwie 26% uważa, że liczba ich pracowników wzrośnie.

Gdy zapytano ich, które kraje europejskie wykażą najszybszy wzrost gospodarczy w ciągu następnych trzech lat, wśród 10 najszybciej rozwijających się wytypowano sześć krajów z Europy Wschodniej: Polska (45%) i Czechy (27%) wymieniane były najczęściej, za nimi Węgry (18%), Rumunia (10%), Federacja Rosyjska (7%) i Słowacja (7%).

Zaskakujące było odkrycie, że nie istnieją poważne obawy, związane ze zwiększeniem się liczby państw członkowskich UE. 36% badanych uznało, że nie należy w żaden sposób ograniczać przyszłej ekspansji UE. Mniejszość 20% uważała, że UE składająca się z 25 członków jest zupełnie wystarczająca i nie powinna się dalej powiększać. Zaledwie 9% uważa, że Turcja nie powinna być objęta jakimkolwiek przyszłym rozszerzeniem UE.

Ustalenia te pokazują, że ponad połowa europejskich liderów biznesu, uczestniczących w badaniu, spogląda na przyszłość gospodarki z optymizmem. Podzielają oni również pozytywne opinie wobec rozszerzenia UE. Jednak badanie nie pokazuje zwiększonego zainteresowania uczeniem się języków nowych państw członkowskich. Zamiast tego europejscy kierownicy chcą uczyć się hiszpańskiego w celach zawodowych (23%) i dla przyjemności (27%).

Piętnasta edycja UPS Europe Business Monitor zawiera wyniki badania przeprowadzonego, wśród 1 459 liderów biznesu z 15 000 największych firm europejskich w dniach 12 września – 9 listopada 2005 r. Badanie to przeprowadzane jest co roku.

Wywiady przeprowadzono w następujących krajach: Belgia (100), Francja (250), Hiszpania (250), Holandia (101), Niemcy (252), Wielka Brytania (254) oraz Włochy (250). Respondentami były osoby na stanowiskach dyrektorskich. Średnie roczne przychody ankietowanych firm to 1,01 mld euro; ich średnia wielkość zatrudnienia to 2 200 osób. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną światową instytucję badania rynku, TNS, w języku ojczystym respondentów, za pośrednictwem międzynarodowego centrum telefonicznego TNS w Londynie, w Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)