Jak rozpoznać nastolatka na haju?
Nagła zmiana zachowania dziecka, sposobu ubierania się, nowi znajomi – to może być zwiastun kłopotów - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik wskazuje na objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu nastolatka od narkotyków.
Coraz więcej młodych ludzi eksperymentuje z narkotykami. Część z nich nie kończy na jednorazowej próbie. Z badania ESPAD, w którym sprawdzano używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną, wynika, że choć raz w życiu po przetwory konopi sięgnęło 24,3 proc. gimnazjalistów i 37,3 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Jak rozpoznać objawy?
- Bardzo charakterystyczną cechą są przekrwione oczy. Ponadto wesołkowatość, głupkowaty śmiech z byle powodu i tak zwana gastrofaza, czyli w języku popularnym głodziączka. Taka osoba wręcz pochłania słodycze, batony, różne bomby kaloryczne – tłumaczy Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień z Warszawy.
Objawem może być też zmienny nastrój: od euforii po depresję, wrażliwość na światło. Charakterystyczna jest też słodkawa woń oddechu i ubrania.
Eksperci radzą, by obserwować dziecko i reagować, gdy pojawi się jednocześnie kilka niepokojących objawów.
Dodatkowo należy zwracać uwagę na różne odstępstwa w zachowaniu dziecka. Np. nagły spadek sukcesów w nauce, nagły brak zainteresowań, spóźnianie się, obracanie w nieciekawym towarzystwie czy większe niż dotąd potrzeby finansowe.
Eksperci radzą, by nie bagatelizować i nie lekceważyć nawet jednorazowego sięgnięcia przez dziecko po narkotyk.