Jak relacjonować ataki terrorystyczne
Dziennikarze, naukowcy i politycy dyskutują od wtorku w Krakowie o sposobie relacjonowania ataków terrorytycznych w mediach i politycznych konsekwencjach ubiegłorocznych wrześniowych zamachów w Stanach Zjednoczonych.
Premier Leszek Miller, otwierając dwudniową konferencję "Media wobec terroryzmu" zaproponował zasady, którymi - według niego - powinni się kierować dziennikarze informujący o atakach terrorystycznych.
Media i dziennikarze - powiedział premier - nie mogą stać po stronie terrorystów, niezależnie od motywów ich działań. Nie powinni też sprzyjać tworzeniu atmosfery histerii, bezradności i beznadziejnego kryzysu. Właśnie na wzmaganiu takiej atmosfery zależy terrorystom - podkreślił. Dodał, że media nie powinny też ferować pochopnych wyroków.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Franciszek Ziejka zwrócił uwagę, że na mediach spoczywa szczególna odpowiedzialność w obliczu światowego terroryzmu. Podkreślił, że terroryści często wykorzystują elektroniczne media do swoich celów.
Uczestnikami konferencji są też między innymi Jan Nowak-Jeziorański, Władysław Bartoszewski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun, a także przedstawiciele prasy krajowej i polonijnej. Konferencję zorganizowały Telewizja Polska i Radio Kraków Małopolska. Jej finałem będzie środowy koncert w kościele świętych Piotra i Pawła zatytułowany "Pamiętamy".(ck)