PolskaJak prowadzić negocjacje ws. tarczy?

Jak prowadzić negocjacje ws. tarczy?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która zbierze się niedługo, zastanowi się nad "pomysłem" na prowadzenie negocjacji z Amerykanami w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej - zapowiedział jej sekretarz Władysław Stasiak.

Stasiak, jednocześnie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział w TVN24, że po otrzymaniu dyspozycji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie zwołania Rady, uczyni to możliwie jak najszybciej. Myślę, że rzeczywiście rychło to posiedzenie Rady Bezpieczeństwa się odbędzie - dodał Stasiak.

Sekretarz RBN zapowiedział, że Rada Bezpieczeństwa zbierze się po to, żeby podyskutować, jakie będziemy mieli podejście do negocjacji w sprawie tarczy, jaka będzie nasza oferta, jaki będzie nasz pomysł na te negocjacje.

Zastrzegł jednocześnie, że ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej zapadną w trakcie negocjacji. Wszyscy starają się rzetelnie podejść do sprawy tarczy rakietowej w Polsce - powiedział. Jak podkreślił, nie chodzi o to, by z dnia na dzień powiedzieć "tak" lub "nie".

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział wcześniej, że przedstawi Radzie argumentację kanclerz Niemiec Angeli Merkel na rzecz budowy tarczy pod egidą NATO. W wywiadzie dla TVP1 zaznaczył, że jest gotowy do rozmów o formule tarczy, ponieważ takie rozmowy powinny odbywać się między sojusznikami, ale - jak podkreślił - w obecnej sytuacji bliskie relacje z Stanami Zjednoczonymi są Polsce niezmiernie potrzebne.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jej opinie nie są wiążące dla głowy państwa.

Według amerykańskiej propozycji, w ramach systemu NMD, nazywanego tarczą antyrakietową, w Polsce miałaby zostać ulokowana baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie bazy zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii. W Czechach z kolei powstałaby baza radarowa. Tarcza ma przechwytywać pociski odpalane z Bliskiego lub Dalekiego Wschodu w kierunku Stanów Zjednoczonych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)