Jak polskie nastolatki unikają ciąży?
Młode kobiety antykoncepcję kupują za granicą. Czeskie apteki nie wymagają recept na tabletki.
31.01.2012 | aktual.: 27.02.2012 10:29
Siedemnastoletnia Kinga ze Zgorzelca bała się, że jest w ciąży. - Rodzice by tego nie znieśli - tłumaczy dziewczyna. Od koleżanki usłyszała, że w Czechach bez problemu kupi specjalne tabletki antykoncepcyjne, które można zażyć do 72 godzin po stosunku.
Pojechała więc do Frydlandu. W aptece wypełniła formularz. Trzeba było wpisać m.in. swoje dane, z datą urodzenia. Za Postinor Duo, środek antykoncepcyjny po stosunku, zapłaciła 517 koron czeskich, czyli około 88 zł.
W czeskich aptekach tego typu tabletki bez recepty można kupić od końca minionego roku. Czesi na rok wprowadzili dostępność pigułek awaryjnych bez recepty. Sprzedaż ma kontrolować czeski Instytut Kontroli ds. Leków. Sprawdzi, czy dochodzi np. do zakupów czarnorynkowych.
Polskie nastolatki korzystają z tej możliwości, bo u nas w kraju wszystkie preparaty antykoncepcyjne są tylko na receptę.
- Nasze prawo jest w tej kwestii restrykcyjne - uważa ginekolog Małgorzata Turowska z Jeleniej Góry. Sama nigdy, jeśli nie ma przeciwwskazań, nie odmawia przepisania pigułek w nagłych wypadkach. Bo jak podkreśla, lepsze to niż niechciana ciąża. Są jednak obawy, że łatwość zdobycia tabletek będzie prowadziła do nadużywania ich przez nastolatki.
Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zauważa, że w przypadku środków hormonalnych lepiej pójść do lekarza. Inna sprawa, że zdarzają się sytuacje, gdy ci odmawiają wypisania środka, powołując się na klauzulę sumienia. Pokutuje bowiem przekonanie, że antykoncepcja po stosunku to środki wczesnoporonne.
Z wielką ostrożnością w sprawie dostępności pigułek po stosunku wypowiada się prof. Mariusz Zimmer, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii na Dolnym Śląsku.
- Trzeba mieć świadomość, że zawierają one dużą dawkę hormonów, pięć do dziesięciu razy większą niż w tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych - mówi prof. Zimmer. I dodaje, iż podobnie jak przy każdym hormonie, tak i tu są przeciwwskazania do jego stosowania. Jeśli młoda dziewczyna weźmie tabletkę, nie znając swego stanu zdrowia, może doznać m.in. utraty przytomności, zaburzeń naczyniowo-zakrzepowych, a wręcz na pewno wystąpią zaburzenia miesiączkowe. Tego dziewczyny biorące takie leki nie wiedzą.
- Uważam, że lepiej jest antykoncepcję zaplanować ze swoich lekarzem ginekologiem - podkreśla prof. Zimmer.
Antykoncepcja po stosunku może być groźna
Tabletki Postinor Duo i Escapelle - to medykamenty, które należą do tzw. antykoncepcji doraźnej po stosunku płciowym. Ich działanie ma zapobiec niechcianej ciąży. Można je stosować w przypadkach, gdy doszło już do niezabezpieczonego stosunku (np. w sytuacji, gdy w czasie stosunku pękła prezerwatywa). Pigułki stosuje się do 72 godzin po tym, jak doszło do niepożądanej sytuacji.
W przypadku tabletek Escapelle możliwe są działania uboczne takie jak: nudności, krwawienie niezwiązane z miesiączką, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, zawroty głowy, wymioty, bóle podbrzusza. Natomiast przy zażyciu pigułek Postinor Duo odnotowano np.: bardzo często krwawienie niezwiązane z miesiączką, nudności, ból podbrzusza, uczucie zmęczenia, często opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie i plamienie miesiączkowe, zawroty lub ból głowy, biegunka, wymioty oraz tkliwość piersi.
W Polsce w aptece możemy je kupić wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza. Pigułki kosztują około 60 złotych.
Polecamy także w wydaniu internetowym: zgorzelec.naszemiasto.pl
* Czy można zajść w ciąże podczas okresu ?*