Jak Polak, to antysemita?
Na Zachodzie i w niektórych środowiskach żydowskich Polska wciąż postrzegana jest jako kraj wrogi Żydom. Tymczasem stosunki na linii Polska–Izrael układają się znakomicie.
Polscy Żydzi, zarówno ortodoksi jak i liberałowie, próbują walczyć z uporczywym stereotypem Polski jako narodu niepoprawnych antysemitów. To prawda, że w Polsce można się spotkać z przejawami antysemityzmu, ale o wiele gorsze przykłady wrogości wobec Żydów powtarzają się na zachodzie Europy.
Oczywiście nie można niczego bagatelizować. W Polsce antysemityzm jest i nikt nie wie o tym lepiej od Michaela Schudricha, naczelnego rabina tutejszej ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Urodzony w Nowym Jorku Schudrich, który przyjmuje mnie w niepozornej przybudówce Synagogi Nożyków na ulicy Twardej w centrum Warszawy, rok temu stał się jego ofiarą. Pewien ultranacjonalista, któremu zwrócił uwagę na ulicy, spryskał rabina gazem pieprzowym i uderzył. Schudrich zna wiele przykładów niepojętej wręcz nienawiści i przypomina, że antysemityzm jeszcze do niedawna był dość powszechnie akceptowaną postawą.
Wierutne kłamstwo
Ale co innego doprowadza rabina do furii. Oburzają go ukazujące się od lat publikacje, zwłaszcza w prasie niemieckiej, dotyczące szalejącego rzekomo w Polsce antysemityzmu. „Wierutnym kłamstwem” nazywa Schudrich twierdzenie, jakoby w Polsce było pod tym względem dużo gorzej niż w innych krajach. Jego zdaniem sytuacja nad Wisłą przedstawia się znacznie lepiej niż we Francji, w Niemczech, Belgii czy w krajach skandynawskich, gdzie antysemityzm jest również obecny. To nieprawda, że polityczny i kościelny establishment szerzy antysemityzm. Papież Jan Paweł II zrobił wiele dla pojednania religii. Zdaniem Schudricha również braci Kaczyńskich nie można określić mianem antysemitów.
Ulrich Schmid
Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".