Trwa ładowanie...
d3ejvbj
10-08-2004 07:00

Jak oceniamy polskich księży

Powiernik czy zachłanny materialista? Jaki
jest polski ksiądz? Co najbardziej w naszych księżach cenimy, a co
się nam nie podoba - wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła
Katolickiego komentuje "Gazeta Wyborcza".

d3ejvbj
d3ejvbj

Publicysta "GW" Mikołaj Lizut pisze, że problemy, z którymi borykał się Kościół na początku polskich przemian, wydają się dziś nie tak doniosłe - duchowni i hierarchia odnaleźli swe miejsce w demokracji i poza nielicznymi wyjątkami nie angażują się w bieżącą politykę.

Według publicysty "GW", dziś Kościół ma inne kłopoty. Ujawnione ostatnio afery obyczajowe - sprawa abp. Paetza, pedofilia księdza z Tylawy, śledztwo w sprawie prałata Jankowskiego - zdominowały medialny obraz Kościoła. Ucierpiał także wizerunek księdza - osoby "pierwszego kontaktu" z wiernymi.

Jaki jest więc ksiądz, którego słuchamy na niedzielnej mszy, który przychodzi do nas po kolędzie, z którym załatwiamy różne parafialne sprawy?

Instytut zapytał Polaków, jakie cechy mają ich zdaniem księża. Zdecydowana większość wymienia cechy pozytywne. Aż co trzeci badany wymienia komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania, służenie dobrą radą, zrozumienie. Zaś 17,8% respondentów dostrzega u księży uczciwość, szczerość, sprawiedliwość i zaufanie.

d3ejvbj

Okazuje się, że przede wszystkim cenimy w księdzu powiernika, człowieka, którego można obdarzyć zaufaniem, który potrafi wysłuchać, zrozumieć problemy i służyć radą. I co ciekawe - cenimy także jego otwartość na różne sposoby myślenia. Chcemy też, by ksiądz był: uczciwy, dobry, życzliwy, serdeczny, przyjazny.

A co nas razi? Najczęściej materializm, rozrzutność (16,6% wskazań). W opinii badanych księża nierzadko obnoszą się ze swym bogactwem, jeżdżą drogimi samochodami i prowadzą wystawny tryb życia. Ogromnym echem odbiły się np. doniesienia o tym, że o. Rydzyk rzekomo jeździ maybachem - jednym z najdroższych samochodów świata. Jednocześnie wśród negatywnych cech księży respondenci wymieniają tak samo często skąpstwo, wyzysk i zachłanność. Polacy mówią też, że księża są zarozumiali, wywyższający się.

Autorów badań zaskoczyło to, że respondenci w małym stopniu dostrzegają w księżach ich rolę liturgiczną, kaznodziejską czy charytatywną. Dla wiernych ważniejsze wydają się być cechy osobowości, które można ująć syntetycznym określeniem "ksiądz powiernik".

d3ejvbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ejvbj
Więcej tematów