PolskaJak mogą głosować wyborcy niepełnosprawni

Jak mogą głosować wyborcy niepełnosprawni

19 września to ostateczny termin zgłaszania się do Urzędu Miasta przez osoby niepełnosprawne, które w wyborach parlamentarnych 2011 chcą głosować korespondencyjnie. Pakiet wyborczy zostanie przekazany danej osobie do rąk własnych nie później niż siedem dni przed wyborami.

W zgłoszeniu wyborca musi zawrzeć pakiet najważniejszych danych:

nazwisko i imię,
imię ojca,
datę urodzenia,
numer PESEL,
oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (osoby, które nie skorzystają z druku zgłoszenia, muszą dopisać: wybory do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzone na dzień 9 października 2011r.)
wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia* niepełnosprawności*

Druki wniosków do wypełnienia można znaleźć w urzędach dzielnic m.st. Warszawy lub w formie pliku pdf na stronie bip.warszawa.pl oraz na stronie Urzędu Miasta. Zgłoszenia dokonuje się ustnie, pisemnie, faksem lub elektronicznie.

Co zawiera pakiet wyborczy? Strona Urzędu Miasta informuje, że w jego skład wchodzą: koperta zwrotna, karta lub karty do głosowania, koperta na kartę lub karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a — jeżeli wyborca zażądał ich przesłania.

Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ja do koperty, zapieczętowuje i wysyła na adres obwodowej komisji wyborczej lub dostarcza ją tam osobiście, nie później niż ostatniego dnia roboczego przed terminem wyborów.

Głosować korespondencyjnie mogą tylko wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoznaczne orzeczenie organu rentowego. Nie mogą w ten sposób głosować niepełnosprawni wyborcy zapisani w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)